21 Мај, 2018
0.4188
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Се топи богатството на милијардерите - Кризата се посилна и пострашна

Објавено во: Финансии 09 Февруари, 2018

Големата криза која ги зафати берзите низ САД со падот на вредноста на акциите и намаленото тргување допринесе за неверојатно загуба од 100 милијарди долари за само неколку дена, а според проценките најголемите богаташи на светот имаат загубено барем по една милијарди американски долари секој.

Најголем удар врз личното богатство претрпе Џеф Безос кој според последната листа на Форбс беше проценет за најбогатиот човек на планетата и прв со богатство од над 100 милијарди долари. Тој поради падот на акциите на Amazon изгуби нешто над 5 милијарди долари.

Ворен Бафет, еден од најпознатите инвеститори во САД и предводник на venture capital команијата Berkshire Hathaway овој пат наместо со добивки руши рекорди кога се во прашање загубите па така неговото богаство се намали за 3,5 милијарди долари.

Технолшките гиганти, односно основачите на Facebook и Google, како Марк Зукерберг и Сергеј Брин и Лари Пејџ исто така се најдоа на топ 5 листата на губитници со топење на нивното лично богаство поради екстремните падови на нивните акции. 

Продолжението на оваа криза ќе придонесе за раст на каматните стапки, како и на поголем притисок на инфлацијата врз цените, а се чека и на одговор од страна на федералната влада во САД дали нешто ќе преземе доколку се повтори сценариото од 2008 година кога пазарот на капитал целосно крахираше.


Можеби ќе ве интересира

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Богов се повлече од кандидатурата

Богов се повлече од кандидатурата

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати