21 Јули, 2019
0.0228

Цитатите на диктаторот Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена!“

Објавено во: Стил 23 Април, 2019

Гај Јулиј Цезар бил државник, генерал и диктатор кој го освоил половина свет.  Неговите бројни воени победи во голема мера го прошириле неговото влијание и авторитетот на Рим. Тој беше прогласен за доживотен диктатор во 45 година п.н.е. и беше наречен Отец на неговата земја.  Негова  позната мисла „Зар и ти сине Бруте“ го направи писателот Вилијам Шекспир бесмртен.

Погледнете и други негови најинтересни цитати:

„Коцката е фрлена!“

„Дојдов, видов, победив“

„Ние немаме од што да се плашиме, освен од самиот страв“

„Подобро е да се умрене очекувано, отколку целиот живот да се плашиш од смртта“

„Кукавиците умираат многу пати пред нивната последна смрт“

„ Ја сакам славата повеќе од смртта“

„Раздели па владеј“

„Луѓето секогаш ќе веруваат во она што го сакаат“

„Живеев доволно долго за да ја задоволам природата и славата“

„Претпочитам да бидам прв во едно село, отколку да бидам втор  во Рим“

„Полесно е да се најдат луѓе кои сакаат добро да умрат од оние кои се спремни трпеливо да издржат тортура“

„Никогаш не беше како што беше“

„Шпанците се среќни затоа што живеат да пијат“

„Никој не е толку храбар, за да не се вознемири од неочекувани настани“.


Фото - Redbubble


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

(ФОТО) Марлон Брандо: Необични лоши навики во исхраната на една легенда

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Внимавајте! Комбинацијата од овие два витамини може да предизвика мозочен удар

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

Погледнете како изгледа станот на Новак Ѓоковиќ

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

50 години од слетувањето на Месечината: Најголемата авантура или теорија на конспирација

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

(ФОТО) Правеле кафе на мостот, па ги казниле 950 евра и ги избркале од градот

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

Непознати факти за Папите: Убијте ги сите, Господ си го знае своето!

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ВИДЕО) Како изгледа подврзување на желудник: Хит зафат за слабеење кој и го припишуваат на Катица Јанева

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

(ФОТО) 3 европски дестистинации создадени за летен одмор и незаборавни моменти

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?

Како да ја елиминирате главоболката за 60 секунди?