28 Мај, 2020
0.0232

Најубавите базени во светот со бесконечен поглед

Објавено во: Стил 30 Јуни, 2019

Бесконечните базени несомнено можат да обезбедат идеален амбиент за релаксирачки одмор. Тие се мајстори на илузијата.

Без визуелно дефинирани рабови, бесконечните базени прават трик на окото и имагинацијата. Изгледа како да се мешаат со нивните околни пејзажи. Ако е  добро дизајниран бесконечниот базен ќе се прашувате каде базенот завршува , каде океанот или каде небото започнува.


Риц-Карлтон, Рејнолдс Езеро Оконе во Гринсборо, Џорџија
Повеќето бесконечни базени ги превираат океаните. Но, Риц-Карлтон, Рејнолдс Езеро Оконеј нуди пресврт на заговор.  Базенот се протега кон езерото.  Помалку од 100 милји од Атланта, ова одморалиште е типично езеро за одмор со луксузен допир.


Хотел Артс во Барселона, Шпанија
Не само што гостите на базенот во Хотел Артс Барселона добиваат перспектива на Медитеранот, тие исто така добиваат масовна икона на римската статуетка на уметникот Френк Гери. Дизајнот од нерѓосувачки челик во златна боја блеска под сонцето.


Setouchi Aonagi во Мацујама, Јапонија
Минималистички дизајн, максималистички погледи. Хотелот, кој се наоѓа на планински врв, беше дизајниран од страна на познатиот јапонски архитект Тадао Андо. Хотел со целосно  одморалиште може да се пофали со 7 соби плус бесконечниот базен кој се протега речиси 100 метри, покажувајќи ги погледите на северното копно.


The Vines Resort & Spa во Мендоза, Аргентина
Прекрасни погледи на долината Уко, кој е познат регион на производство на вино од Аргентина, до бескрајот базен во Vines Resort & Spa. Одморалиштето е во близина на база на Андите и базенот е опкружен со бујни лозја и приватни кабани.


Градина на Боговите во Колорадо Спрингс, Колорадо
Базенот со бесконечен поглед на возрасните во ова луксузно одморалиште се загрева и се отвара преку целата година, бидејќи,  сѐ уште има снег во текот на мај во Колорадо.


Национален хотел во Мајами Бич, Флорида
Националниот хотел, кој се наоѓа во срцето на Мајами Бич, дава двојно значење на терминот бесконечен базен. Се мери со импресивна должина од 205 метри.


Андронис Аркадија во Санторини, Грција
 Андронис Аркадија дебитираше во јуни 2019 година во Санторини, Грција. На околу 5000 квадратни стапки, одморалиштето тврди дека има најголем базен на островот. Но, за бонус круг, сите 53 апартмани доаѓаат со свои базени за нуркање, кои се позиционирани за да се фати погледи на Егејското Море.


Regent Seven Seas Cruises
Наградата за најинтригантниот базен на бесконечното поле оди во 750-патничкиот "Seven Seas Explorer" на "Regent Seven Seas Cruises". Базенот е на кормилото на бродот, давајќи зачудувачки панорамски поглед на морето. Седумте морски истражувачи земаат летни патувања до поладни дестинации како Русија и Норвешка и се движат кон потопла, тропска клима во зимските месеци, а исто така застанува на медитерански крстарења, на крајбрежјата на Шпанија, Франција и Италија.


Zemi  во Западна Индија
Бесконечниот базен Zemi Beach House има уникатен подводен изглед прозорецот кој вреди да се провери.Можеби ќе ве интересира

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Телефонски ќе проценуваме кој случај е итен: Др. Данчо Бизевски за новите протоколи во стоматологијата

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие

(ФОТО) Повеќе не е црна: Зорица Заева конечно смени боја на коса

(ФОТО) Повеќе не е црна: Зорица Заева конечно смени боја на коса

Ваљон Салиху, Портпарол на град Скопје: Нема да ме препознаете без брада

Ваљон Салиху, Портпарол на град Скопје: Нема да ме препознаете без брада

Некои соседи сакаат да знаат кај кого одиме за да го одбегнуваат: Интервју со Денис од Центар за јавно здравје- Скопје

Некои соседи сакаат да знаат кај кого одиме за да го одбегнуваат: Интервју со Денис од Центар за јавно здравје- Скопје