26 Февруари, 2024
0.0273

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

Објавено во: Економија 09 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Британскиот милијардер, менаџер на хеџ фонд, Сер Крис Хон, си платил 276 милиони фунти оваа година - повеќе од 1 милион фунти за секој работен ден.

Сепак, исплатата од неговиот хеџ-фонд за Детски инвестиции (TCI) е половина од 574 милиони фунти што ги собра Хон една година порано. Исплатата на дивидендата е намалена бидејќи одразува пад од 48 отсто на добивката пред оданочување на TCI Fund Management, на 371 милиони долари во годината до февруари 2023 година, но сепак е 8.000 пати поголема од просечната плата во ОК.

Според индексот на Блумберг, богатството на Хон е 6,2 милијарди долари, а тој би бил многу побогат доколку не даде толку многу пари во добротворни цели. Претходно оваа година тој беше прогласен за „најдарежливиот човек во ОК“ од листата на богати на „Сандеј тајмс“, која објави дека неговата добротворна организација Детски инвестициски фонд (CIFF) подарила 755 милиони фунти во 2021 година.

Хоне (57) е син на автомеханичар од Јамајка, кој емигрирал во Британија во 1960-тите. Тој е еден од најдарежливите филантропи во Велика Британија, поради што во 2014 година ја доби титулата „Сер“.

Неговата животна мисија е „парите да ги проследи понатаму“.

„Мојот живот е навистина за добротворни цели. Многу рано научив дека не можеш да понесеш пари со себе. Тоа не ти носи среќа“.

Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

ПРВИОТ ЧОВЕК НА JP MORGAN CHASE, ЏЕЈМИ ДИМОН ПРВ ПАТ ПРОДАДЕ АКЦИИ: Вредноста надминува 100 милиони долари

ПРВИОТ ЧОВЕК НА JP MORGAN CHASE, ЏЕЈМИ ДИМОН ПРВ ПАТ ПРОДАДЕ АКЦИИ: Вредноста надминува 100 милиони долари

ГЕРМАНИЈА И ПОНАТАМУ „НАЈБОЛНАТА ЕКОНОМИЈА ВО ЕВРОПА“ - Темните претчувства добија потврда

ГЕРМАНИЈА И ПОНАТАМУ „НАЈБОЛНАТА ЕКОНОМИЈА ВО ЕВРОПА“ - Темните претчувства добија потврда

Што си купи во Куманово фирма што ја води Даравелски? Плати еден милион евра!

Што си купи во Куманово фирма што ја води Даравелски? Плати еден милион евра!

ЏАБЕ ДИПЛОМИТЕ, АКО НЕ ВЕ БИВА: Компаниите се почесто ги отфрлаат факултетските дипломи како услов за вработување, сега се бараат вештини

ЏАБЕ ДИПЛОМИТЕ, АКО НЕ ВЕ БИВА: Компаниите се почесто ги отфрлаат факултетските дипломи како услов за вработување, сега се бараат вештини

МЕГАПРОЕКТ: НА МЕДИТЕРАНОТ БУКВАЛНО ОД НИШТО ЌЕ НИКНЕ „НОВ ДУБАИ“ - потпишан договор вреден милијарди, се формира цел нов град

МЕГАПРОЕКТ: НА МЕДИТЕРАНОТ БУКВАЛНО ОД НИШТО ЌЕ НИКНЕ „НОВ ДУБАИ“ - потпишан договор вреден милијарди, се формира цел нов град

СЕ ОЧЕКУВА ОВАА ЗЕМЈА ДА ГО ДОЖИВЕЕ НАЈБРЗИОТ РАСТ НА БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - еве како дојдоа до тоа

СЕ ОЧЕКУВА ОВАА ЗЕМЈА ДА ГО ДОЖИВЕЕ НАЈБРЗИОТ РАСТ НА БОГАТСТВО ВО СВЕТОТ - еве како дојдоа до тоа

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ ТУРИСТИЧКИ РАБОТНИК - СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ - го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ ТУРИСТИЧКИ РАБОТНИК - СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ - го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ФОРМИРА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕНЕРГЕТИКА - Божиновска: Во него ќе работат сериозни кадри, ќе се ревидира сѐ што е досега направено (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ФОРМИРА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕНЕРГЕТИКА - Божиновска: Во него ќе работат сериозни кадри, ќе се ревидира сѐ што е досега направено (ВИДЕО)

ОВА ЌЕ БИДАТ ДЕСЕТТЕ НАЈПЛАТЕНИ ЗАНИМАЊА ВО СВЕТОТ ВО ИДНИНАТА - инженерите не погрешиле во својот избор

ОВА ЌЕ БИДАТ ДЕСЕТТЕ НАЈПЛАТЕНИ ЗАНИМАЊА ВО СВЕТОТ ВО ИДНИНАТА - инженерите не погрешиле во својот избор