01 Март, 2024
0.0277

НАТО може да здивне по разговорот на Столтенгберг и Трамп

Објавено во: Свет 19 Ноември, 2016

Добивај вести на Viber

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, телефонски разговарале и се согласиле околу „трајната важност“ на Северноатлантскиот воено-политички сојуз. 

„Апсолутно сум убеден дека Трамп ќе продолжи со силната доследност на САД за европската безбедност и НАТО. Тоа е во интересот и на Европа и на САД“, изјави Столтенберг во интервјуто за AFP, истакнувајќи дека двете светски и блоковската идеолошка Студена војна покажале колку е меѓусебно зависна безбедноста на двете страни.

Единствен пат кога е применет членот 5 од договорот за НАТО за колективна одбрана, познат како „сите за еден, еден за сите“, било по нападот од 11-ти септември врз САД, потсетува Столтенберг.

Контроверзниот Трамп за време на својата кампања даваше загрижувачки пораки дека ќе ја редефинира американската позиција во НАТО, особено со екстра скапиот ангажман на армијата за други земји кои се доволно моќни и богати сами да се бранат. 

Западните сојузници се загрижени и од чудните изјави на Трамп дадени за руското влијание во Украина и Источна Европа и сметаат дека тоа ја прави Алијансата ранлива и дека тоа Путин може веднаш да го искористи.

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН Е УБИЕЦ“ И „РУСИЈА БЕЗ ПУТИН“: Стотици луѓе присуствуваа на погребот на Навални

„ПУТИН Е УБИЕЦ“ И „РУСИЈА БЕЗ ПУТИН“: Стотици луѓе присуствуваа на погребот на Навални

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ИЛОН МАСК Е КО-ОСНОВАЧ НА OPEN AI И СЕГА СИ БАРА СВОЈОТ ДЕЛ: Ја тужи компанијата и Сем Алтман

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Е НА РАБОТ НА РЕВОЛУЦИЈА: Радикално променет ставот на младите кон политиката

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

МАСАКР ВО ГЕРМАНИЈА - Војник безмилосно уби четири лица, меѓу кои и дете

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СВЕТОТ ВЕЌЕ НЕМА ДА ПАЃАТ, СЛЕДИ ПРЕСВРТ: Еве каде ќе можете да купите евтини станови и до кога

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

АКО КОРИСТИТЕ НЕТФЛИКС, ОВА Е ВЕСТ ЗА ВАС: Ќе има зголемување на цените

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

ЛОЈД ОСТИН: Ако Украина падне, навистина верувам дека НАТО ќе влезе во борба со Русија

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран

МАКРОН ЗА ИСПРАЌАЊЕТО ЗАПАДНИ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА: Секој збор што ќе го кажам на оваа тема е одмерен, обмислен и избалансиран