23 Јуни, 2018
0.3919
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Не можат да се договорат за коалиција, а ќе прават Сојуз на албански општини

Објавено во: Анализа 09 Октомври, 2017

Предводникот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села за неколку дена се појавува со контрадикторни изјави, најпрво даде поддршка за ДУИ во Кичево со кандидатот кој е актуелен градоначалник Дехари, па побара објаснување од Ахмети што ќе направи тој за него кога ќе дојде во Струга, за потоа да му порача дека воопшто нема ни потреба да доаѓа бидејќи веќе не ја очекува неговата поддршка.

Дали предвидената соработка меѓу владините партнери АА и ДУИ која нема да се материјализира во барем една многу важна општина за албанските партии значи дека Села веднаш мора да одговори со провокација најавувајќи дека ќе се формирал Сојуз на албански општини.

Што точно ќе работи Сојузот на албански општини и како истиот го замислува Зијадин Села засега нема повеќе детали што е доволно повторно ваквите изјави да бидат злоупотребени и да се искористат за националистичка кампања. Секако, кај Македонците веднаш ваквиот став алудира на сепаратизам, особено што се користат флоскули како албански јазик на целата територија. 

Да постетиме дека во екот на политичката криза огромно масло на оганот додаде формирањето на Унија на општините Тетово, Приштина, Тирана, Улцињ и Прешево што веднаш беше прогласено како обид за Голема Албанија на мала врата иако беше еден обичен договор за соработка меѓу градоначалниците. 

Барем досега кампањата за локалните избори кај албанските партии не беше поврзана со препознатливиот национализам. но ете во финишот мора да се извадат и традиционалните џокери на маса. Села исто така посочи дека Алијансата е заслужна што Талат Џафери е избран за собраниски спикер како тоа што е Албанец да е негово најголемо животно достигнување. 

Се очекува и одговор од ДУИ за ваквите тврдења, но и од останатите албански партии како БЕСА и ДПА од кои секоја има своја посебна агенда и досега ниту една не споменала Сојуз на албански општини.

Х.С.


Можеби ќе ве интересира

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !