26 Јули, 2021
0.0190

Нема да се чепка евтината тарифа на струјата

Објавено во: Економија 17 Јуни, 2021

Евтината тарифа на струјата ќе остане, уверува Регулаторната комисија за енергетика по најавите за поскапувања. 

Велат дека евтината тарифа е на некој начин субвенција за електричната енергија која граѓаните  ја користат. Ова прашање се разгледуваше и лани, но по долги преговори барањето беше одбиено.

Идната недела треба да имаме повеќе детали околу коригирањето на цената на струјата. Новата цена на струјата ќе важи од месец август. Струјата лани поскапи за 7, 4 проценти на барање на државните енергетски компании.

Премиерот Зоран Заев е убеден дека струјата нема да поскапи. Вели дека за да се ублажи растот на цената на струјата условена од целосната либерализација на пазарот, од 1 јули, како што соопшти, ДДВ-то за струја ќе се намали од 18 на пет проценти.

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

За 24 часа биткоинот доживеа бум

За 24 часа биткоинот доживеа бум

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?