03 Декември, 2020
0.0295

НЕМА КАРАНТИН: Бугарите од 1 јуни слободно ќе патуваат во Србија и Грција

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 19 Мај, 2020

Ние се договоривме со Грција дека од 1 јуни слободно ќе пуштаме деловни, семејни, дипломатски, хуманитарни и транспортни врски без карантин. Истото беше договорено со Србија во билатералните декларации на 1 јуни, изјави премиерот на Бугарија, Бојко Борисов по средбата што ја иницираше со српскиот претседател Александар Вучиќ, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и романскиот премиер Лудовик Орбан. 

На видео-конференцијата присуствуваа и министрите за надворешни работи и за внатрешни работи, здравство, транспорт и туризам на четирите држави, пренесе БНТ.

Со Романија, како што романската влада си поднесува оставка, се надеваме дека тие ќе донесат одлука што е во согласност со одлуките што ги донесовме со трите држави, за да можеме да го отстраниме 14 дневниот карантин, што загрозува многу работи во моментот, рече Борисов.

Можеби ќе ве интересира

Милениче во Словенија е заразено со корона

Милениче во Словенија е заразено со корона

Ги донесоа националните планови за вакцинирање: Во Грција ќе се трошат 2 милиони дози месечно, во Бугарија меѓу првите ќе се вакцинираат полицајците

Ги донесоа националните планови за вакцинирање: Во Грција ќе се трошат 2 милиони дози месечно, во Бугарија меѓу првите ќе се вакцинираат полицајците

Берлин: Се прават напори за усвојување на рамката со Албанија, и покрај проблемот со Северна Македонија

Берлин: Се прават напори за усвојување на рамката со Албанија, и покрај проблемот со Северна Македонија

(ВИДЕО) ХРВАТСКА ЗАВЕАНА: Се формира снежна покривка над 15 сантиметри

(ВИДЕО) ХРВАТСКА ЗАВЕАНА: Се формира снежна покривка над 15 сантиметри

ЕКСКЛУЗИВНО: Српски научник откри кои органи „ги сака“ короната

ЕКСКЛУЗИВНО: Српски научник откри кои органи „ги сака“ короната

Вирусологот Александрова: Првиот вид на корона вирусот веќе исчезнува

Вирусологот Александрова: Првиот вид на корона вирусот веќе исчезнува

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија