21 Јули, 2024
0.0272

НЕМА ПОТРЕБА ОД МАСОВНА ВАКЦИНАЦИЈА ВО ЕВРОПА, НО ГЕРМАНИЈА НАРАЧА 40.000 ВАКЦИНИ: Досега 131 потврдени случаи на мајмунски сипаници

Објавено во: Свет 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Светската здравствена организација (СЗО) не верува дека појавата на мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка бара масовни вакцини, бидејќи мерките како што се добра хигиена и безбедно сексуално однесување ќе помогнат да се контролира ширењето, рече Ричард Пибоди, кој го води тимот на СЗО за високи патогени закани во Европа.

Во интервју за Ројтерс, Пибоди рече дека сегашните залихи на вакцини се релативно ограничени.

Примарните мерки за контрола на епидемијата се следење на контакт и изолација, рече тој.

Јавните здравствени власти во Европа и Северна Америка истражуваат над 100 сомнителни и потврдени случаи на мајмунска сипаница.

Во меѓувреме, Германија нарача 40.000 дози од вакцината од баварската фармацевтска компанија Nordic Bava.  Министерот за здравство Карл Лотербах рече дека земјата прави ваков чекор за да биде подготвена да ги имунизира инфекциите од мајмунски сипаници, доколку епидемијата стане сериозна.

„ Доколку болеста дополнително се прошири, сакаме да бидеме подготвени за евентуални вакцини кои се уште не се препорачани, но би можеле да станат неопходни – нагласи Лотербах.


Можеби ќе ве интересира

KAKВА ЌЕ БИДЕ СУДБИНАТА НА ГЕРМАНЕЦОТ ОСУДЕН НА СМРТ ВО БЕЛОРУСИЈА: Берлин и Минск водат преговори

KAKВА ЌЕ БИДЕ СУДБИНАТА НА ГЕРМАНЕЦОТ ОСУДЕН НА СМРТ ВО БЕЛОРУСИЈА: Берлин и Минск водат преговори

РАНАТА ШИРОКА ДВА САНТИМЕТРИ НА УВОТО НА ТРАМП УШТЕ КРВАРИ: Нови детали за здравствената состојба на републиканскиот кандидат

РАНАТА ШИРОКА ДВА САНТИМЕТРИ НА УВОТО НА ТРАМП УШТЕ КРВАРИ: Нови детали за здравствената состојба на републиканскиот кандидат

КАКО ТРАМП ГИ ИСМЕЈУВАШЕ ПЕЛОСИ И БАЈДЕН НА МИТИНГ ВО МИЧИГЕН: „Демократите немаат поима кој им е кандидат“

КАКО ТРАМП ГИ ИСМЕЈУВАШЕ ПЕЛОСИ И БАЈДЕН НА МИТИНГ ВО МИЧИГЕН: „Демократите немаат поима кој им е кандидат“

ГОРИ НАФТЕНАТА СТРУКТУРА НА ЈЕМЕН, ИЗРАЕЛ БРУТАЛНО СЕ ОДМАЗДИ: Ова се сцените од пристаништето Ал Худаида! (ВИДЕО)

ГОРИ НАФТЕНАТА СТРУКТУРА НА ЈЕМЕН, ИЗРАЕЛ БРУТАЛНО СЕ ОДМАЗДИ: Ова се сцените од пристаништето Ал Худаида! (ВИДЕО)

Најубавата жена на светот доби отказ затоа што навиваше за Палестина: Адидас ја „шутна“, а ова е објаснувањето

Најубавата жена на светот доби отказ затоа што навиваше за Палестина: Адидас ја „шутна“, а ова е објаснувањето

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА ВО ИТАЛИЈА: едно лице загина при судар на повеќе возила, затворени патишта

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА ВО ИТАЛИЈА: едно лице загина при судар на повеќе возила, затворени патишта

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

„Би било тешко да се соработува со Трамп, но ние сме вредни работници“: Зеленски по разговорот со Трамп

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

ФБИ го објави извештајот за атентаторот на Трамп! Дали Америка ќе верува во ова?

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа - се урна мост, во тек е спасувачка операција (ВИДЕО)