21 Март, 2018
0.1008

Нестле ја затвора својата фабрика за здрава кожа во Швајцарија

Објавено во: Анализа 31 Август, 2017

Најголемата компанија за прехранбени производи во светот Nestle објави во четвртокот дека затвора својa фабрика за производи за здравје на кожата во Швајцарија поради забавување на бизнисот, кој претходно беше еден од водечките сектори на компанијата, пренесува Ројтерс.

Nestle Skin Health соопшти дека ќе ја затвори својата фабрика во Егеркинген во Северна Швајцарија, каде произведува производи за сончање Daylong и производи за сува кожа. Како резултат на тоа, 190 работни места ќе бидат изгубени.

Секторот за нега на кожата беше дел од желбата на производителот на храна за повисок раст и попрофитабилни здравствени производи. Целта на компанијата беше да се справи со одолговлекувањето на традиционалното пакувано производство на храна.

Единицата беше формирана во 2014 година, кога Nestle спои 50 отсто удел, кој го имаше во бизнисот за нега на тело Galderma со останатите 50% кои ги купи од L'Oreal.

Нестле не претставува загуба на резултатите за бизнисот за нега на кожата одделно, но во јули рече дека поделбата има пониски продажби и цени во вториот квартал од годината. Причините за ова се притисокот врз генеричките производи во бизнисот со лекови на рецепти, кои тежат на раст, како и слабите резултати на Кина.

Според проценките на Патрик Шведман, аналитичар во "Цукер Кантоналбанк", минатогодишната продажба на единици изнесува околу 2,3 милијарди франци (2,38 милијарди долари) од 2,2 милијарди франци една година порано. Профитните маржи на здравствениот сектор и "Нестле здравствена наука" минатата година се околу 9,2%, во споредба со 12,5% во 2015 година.

"Бизнисот се уште е во фаза на проширување, но резултатите се разочарувачки", вели Шведман. "Тие се стремат кон повисоки маржи и посилен раст на продажбата, особено кога компаниите во здравствениот сектор треба да имаат маргини од најмалку 15-20% на среден рок", додаде тој.

Можеби ќе ве интересира

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен

Иванов нема право на второ вето, но што доколку не го потпише Законот?

Иванов нема право на второ вето, но што доколку не го потпише Законот?

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

Досие Вес Мичел - Дипломат булдожер или мека рака?

Досие Вес Мичел - Дипломат булдожер или мека рака?