18 Март, 2019
0.2379
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Невработеноста во Грција со нов рекорд од 22,5 проценти

Објавено во: Балкан, Економија 12 Јули, 2012

Невработеноста во Грција повторно се зголеми, достигнувајќи нов рекорд од 22,5 проценти во април, што е голем скок од 16,2 отсто во однос на истиот месец минатата година и повеќе од 22 отсто регистрирани во март.

Грчката статистичка служба денеска соопшти дека 307.775 лица ја загубиле работата во периодот од април 2011 година до април оваа година, што претставува 38,4 процентно зголемување. Од нив 27.493 лица ја загубиле работата меѓу март и април оваа година. Вкупниот број на невработените лица во април изнесува 1,109 милиони лица. Повеќето од половината Грци на возраст од 15 до 24 години се без работа. 

- Одредена привремена поддршка може да биде обезбедена во летните месеци, особено во туристичкиот сектор, изјави Платон Монокрисос, економист во И-Еф-Џи Јуробанк.

Според него сепак доколку се земе предвид дека невработеноста е индикатор, кој е одраз на забавувањето на економската активност, процентот на невработените можеби уште не ја достигнал својата кулминација.

Приходите од туризмот, кој е клучен сектор во Грција, кој обезбедува едно на пет работни места, оваа година се очекува да бидат слаби. Во првото тримесечие приходите од туризмот се намалија за 15,1 отсто. 

Невработеноста во Грција е двојно поголема од просечната во еврозоната, која изнесуваше 11,1 процент во мај и се приближува до таа во Шпанија, која достигна 24,4 отсто во првото тримесечие

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Патиштата завеани во март

(ФОТО) СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Патиштата завеани во март

(ФОТО) Вучиќ со една фотографија ги збесна демонстрантите

(ФОТО) Вучиќ со една фотографија ги збесна демонстрантите

Кој е Бошко Обрадовиќ кој му ги поматува сметките на Вучиќ?

Кој е Бошко Обрадовиќ кој му ги поматува сметките на Вучиќ?

Грците открија на кои локации престојувал напаѓачот од Крајстчерч

Грците открија на кои локации престојувал напаѓачот од Крајстчерч

Полицијата во Србија ги извади шлемовите

Полицијата во Србија ги извади шлемовите

УЛТИМАТУМ ДО ВУЧИЌ: Или ќе ги ослободи приведените или ќе продолжат со протести

УЛТИМАТУМ ДО ВУЧИЌ: Или ќе ги ослободи приведените или ќе продолжат со протести

СЕ АПСИ ВО СРБИЈА: Со моторни пили во РТС мавтале кон вработените

СЕ АПСИ ВО СРБИЈА: Со моторни пили во РТС мавтале кон вработените

Во кој контекст Вучиќ ги спомна Заев и Чавков?

Во кој контекст Вучиќ ги спомна Заев и Чавков?

Вучиќ се обраќа, а надвор демонстранти пробија ограда

Вучиќ се обраќа, а надвор демонстранти пробија ограда