24 Јуни, 2024
0.0231

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

Објавено во: Балкан 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека Косово нема проблем со локалните Срби во северните општини, туку со Белград, „кој не се оградуваше ниту од Милошевиќ во тоа време, ниту од Путин денес“.

На Самитот Западен Балкан 2024, кој се одржува во Приштина по повод 25-годишнината од крајот на војната во Косово, Курти рече дека Косово им понуди права на локалните Срби, овозможувајќи нивна целосна интеграција.

„Десет од 38 општини имаат српско мнозинство, 17 проценти од советниците во локалните парламенти во сите општини се Срби. Ние добро соработуваме и тие имаат Министерство за заедници. Сакаме интеграција на Србите во Косово. Имаме четири проценти од Српско население овде, но имаме и други малцинства што сакаме да ги почитуваме. Сакаме да работиме со заедниците за да создадеме демократска република заснована на правата на граѓаните“, рече Курти.

Тој додаде дека Косово нема проблем со Србите во Србија, туку со Владата на Србија.

„Проблемот не е во народот на северниот сосед, туку во Владата на Србија. Ниту во косовските Срби кои се интегрираат“, додаде тој.

Тој оцени дека Косово води „меѓу земјите од Западен Балкан“ во однос на економскиот развој и владеењето на правото, нагласувајќи дека Косово во последните години зајакнало во многу области.

„Косово го предводи патот за економски раст и владеење на правото на Западен Балкан. Се очекува да има зголемување на инвестициите...Косово има многу да и понуди на Европската Унија во однос на безбедноста и партнерството, со јакнење на демократијата, економскиот развој и може да создаде регион кој е развиен и процут“, рече Курти.

Курти додаде дека главниот предизвик за земјите од Западен Балкан е да ги надминат историските предрасуди, но, како што рече, „тие земји докажаа дека можат да постигнат помирување и дијалог“.

„Заедниците во Косово се здружуваат за да изградат добра иднина и овој дух на соработка ќе продолжи да цвета. Косово е позиционирано за развој во иднина“, рече тој.

Новимагазин.рс

Можеби ќе ве интересира

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

Фајненшл тајмс: Србија индиректно извезла муниција во Украина за 800 милиони евра

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ДАЛИ БЛАЖИЌ ИМАЛ ПОМОШ, ГО ЧЕКАЛ АВТОМОБИЛ? Мештаните откриваат нови детали од ужасниот масакр во Младеновац

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ВАЖНО ЗА СИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ДА ПАТУВААТ ЗА ГРЦИЈА: застој на обиколницата кај Солун кој ќе трае подолг период

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција