22 Септември, 2018
0.3067
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

Никогаш не прифаќајте нова работа ако не ви се јасни овие осум нешта

Објавено во: Финансии 10 Март, 2018

Кога човек некое време бара работа, тој е во искушение да ја отфрли првата можност што му е дадена. И понекогаш искусни луѓе се во искушение да прифатат позиција за која потоа жалат.

За да се спречи ова, Forbes ве советува никогаш да не прифатите нова работа пред менаџерите да ги одговорат следните прашања на прецизен и јасен начин:

1. Кое е работното време, дали е фиксно и дали е флексибилно?

2. Колку ќе изнесува мојата плата и кога ќе ја добијам?

3. Кој ќе биде мојот директен надреден, како ќе комуницирам со него?

4. Колку платено отсуство ми следува?

5. Кои се вашите очекувања за мене? Како ќе се оценува мојата работа?

6. Дали работодавачот презема одредени трошоци поврзани со работата?

7. Дали постојат можности за развој и усовршување?

8. Како се плаќа работата надвор од работното време?

Важно е да ги синхронизирате вашите очекувања со оние на вашиот работодавач пред да започнете со нова работа, бидејќи во спротивно ризикувате да бидете разочарани или да добиете лош впечаток. Не грижете се за поставување на овие прашања. Вие сте во апсолутно право, и ако не добиете одговори на нив или не се обидете да го свртите вниманието, бидете подготвени на се - можеби ќе се обидат да ве измамат.

Можеби ќе ве интересира

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Зошто просечната плата во Македонија се намалува во летните месеци?

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Поголеми плати на сметка од 1 октомври во училиштата, градинките и болниците

Немаат работа, ама за 30.000 не стануваат од кревет

Немаат работа, ама за 30.000 не стануваат од кревет

НЕМА КОЈ ДА ГРАДИ И ПОПРАВА: Кризата за работници ќе им ги уништи фирмите

НЕМА КОЈ ДА ГРАДИ И ПОПРАВА: Кризата за работници ќе им ги уништи фирмите

Роден е во сиромаштија а денес е најдобар во бизнисот: Советува како да заработите повеќе пари

Роден е во сиромаштија а денес е најдобар во бизнисот: Советува како да заработите повеќе пари

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа