12 Јуни, 2024
0.0309

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

Објавено во: Свет 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Владите на Ирска и Норвешка денеска ќе ја соопштат својата одлука за признавање на палестинската држава, пишуваат медиумите во тие земји. Даблин минатата недела посочи дека „сигурно“ ќе ја признае палестинската држава пред крајот на мај, а Осло навести слична иницијатива пролетта.

Норвешка ќе ја признае палестинската држава, изјави денеска премиерот Јонас Гар Стјоре, пишува Ројтерс, потврдувајќи ги претходните извештаи. Шпанија, исто така, се очекува да ги објави плановите за формално признавање на палестинската држава, и покрај предупредувањата од Израел дека признавањето „ќе го поттикне екстремизмот и нестабилноста“.

Лидерите на Ирска и Норвешка, вклучително и нивните премиери Сајмон Харис и Јонас Гар Сторе, претпладнево треба да одржат прес-конференции во Ирска и Норвешка. Во оваа прилика Ирска и Норвешка мора да ја соопштат својата одлука за ова, објавија ирските медиуми RTE и „Irish Times“ и норвешките медиуми NRK и Aftenposten.

„Ќе станете пиони на Хамас“

„Ризикувате да станете пиони во рацете на Иран и Хамас“, рече израелското Министерство за надворешни работи во видео-пораката до Даблин на социјалната мрежа Х за да предупреди на фактот дека „признавањето палестинска држава ризикува да ве трансформира во пион во рацете. на Иран и палестинскиот исламист на движењето Хамас“.

Оваа мерка „само ќе го поттикне екстремизмот и нестабилноста“, според израелската дипломатија. Шпанскиот премиер Педро Санчез минатата недела најави дека денеска ќе го објави датумот кога Мадрид ќе ја признае палестинската држава.

Во март, Санчез објави заедничка изјава во Брисел со шефовите на владите на Ирска, Словенија и Малта, во која четирите земји изразија желба да признаат таква држава. Во април, тој ги посети и Норвешка и Ирска, а трите земји рекоа дека се подготвени да ја признаат палестинската држава „во тесна координација“, според норвешкиот премиер Шторе.

Израел: Тоа е награда за тероризмот

За Израел, овие планови претставуваат „награда за тероризмот“ што би го направило решението со преговори за војната во Појасот Газа помалку веројатно. Повеќето од 193 земји-членки на ОН - 142, според палестинските власти - досега признале палестинска држава.

Поддржувачите веат палестински знамиња за време на протестот против војната меѓу Израел и Хамас, пред израелската амбасада во Богота, Колумбија на 24 октомври 2023 година.

Поддржувачите веат палестински знамиња за време на протестот против војната меѓу Израел и Хамас, пред израелската амбасада во Богота, Колумбија на 24 октомври 2023 година.

Израел вети дека ќе го уништи Хамас и започна голема офанзива против Појасот Газа како одмазда за нападот на 7 октомври, во кој загинаа повеќе од 1.170 луѓе, од кои повеќето цивили. Од 252 лица кои беа земени како заложници за време на нападот, 124 се уште се држат во Газа, вклучувајќи 37 мртви, според израелската војска.

Од 7 октомври досега 35.647 Палестинци, од кои повеќето цивили, се убиени во Појасот Газа во израелските бомбардирања и воени операции, соопшти Министерството за здравство на Хамас, кое владее со Газа.

Можеби ќе ве интересира

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош

ФРАНЦИЈА ЌЕ ГЛАСА НА 30 ЈУНИ: Дали Макрон планира да поднесе оставка?

ФРАНЦИЈА ЌЕ ГЛАСА НА 30 ЈУНИ: Дали Макрон планира да поднесе оставка?