03 Јуни, 2020
0.0234

Нова фекална канализација во Радишани

Објавено во: Македонија 23 Ноември, 2012

Изградба на фекална канализација почна воопштина Бутел за дел од жителите на с. Радишани. Станува збор за изградба на собирен канал во должина од 890 мњтри на делницата од горниот мост на реката Серава (последна автобуска станица на 57) до патот за с. Побожје.

Изведувач на работите е фирмата „Енергомонт“, а се очекува работите да завршат до средината на декември. Средствата се обезбедени од буџетот на општина Бутел.

Локалната самоуправа информира дека привршуваат и подготовките за старт на уште еден проект за изградба на фекална канализација по должината на десната страна на реката Серава (од ливницата Весов до бензиската пумпа). Средствата се обезбедени од Министерството за транспорт и врски

Можеби ќе ве интересира

Општина Тетово смета дека не заслужува карантин, апелираат граѓаните да ги прекинат семејните посети

Општина Тетово смета дека не заслужува карантин, апелираат граѓаните да ги прекинат семејните посети

Заразени со корона вирусот и вработени во штипските градинки

Заразени со корона вирусот и вработени во штипските градинки

Се шири лажна вест дека Грција забранила влез на граѓаните од Тетово, Чаир, Сарај

Се шири лажна вест дека Грција забранила влез на граѓаните од Тетово, Чаир, Сарај

Синот на градоначалникот на Радовиш влегол во проблеми со полиција

Синот на градоначалникот на Радовиш влегол во проблеми со полиција

НОВИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ МОЖНИ УШТЕ ДЕНЕСКА - Владата го чека „аберот“ од состанокот во Министерството за здравство

НОВИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ МОЖНИ УШТЕ ДЕНЕСКА - Владата го чека „аберот“ од состанокот во Министерството за здравство

Заразата се шири, а граѓаните планираат викенд во Охрид, Маврово и Дојран

Заразата се шири, а граѓаните планираат викенд во Охрид, Маврово и Дојран

Филипче: Денеска 101 заболени, четворица починаа

Филипче: Денеска 101 заболени, четворица починаа

ЗНМ: Владата селективно помага медиуми

ЗНМ: Владата селективно помага медиуми

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио