29 Мај, 2024
0.0250

Новата директорка на германската комора: Инвестиција за производство на батерии доаѓа во Македонија, рецесијата нема да влијае на размената

Објавено во: Економија 26 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Новата директорка на Германската стопанска комора (АХК) во Македонија, Антје Ванделт, на својата прва средба со медиумите објави дека германската компанија за напредни батериски системи ќе биде следната германска инвестиција во земјата.

- Тоа е компанија која произведува батерии за мопеди, тротинети и други помали производи од индустријата. Бидејќи им се брза и сакаат што поскоро да започнат со производство, инвестицијата ќе биде браунфилд, што значи дека ќе превземат некоја постоечка фирма која има готов објект, а потоа ќе одат на гринфилд инвестирање, најави Ванделт.

Таа не откри каде ќе биде инвестицијата, но додаде дека во канцеларијата на АХК постојано ѕвони телефонот од страна на потенцијални германски инвеститори кои се заинтересирани да дојдат во Македонија.

Ванделт претходно ја претставувала германската комора во Латинска Америка и во Русија. Нејзиниот став е дека македонските работници не треба да заминуваат во странство, туку да вложуваат во своето стручно знаење.

- Секаде има недостиг од стручни кадри. Знам дека емиграција на работници имаше од Латинска Америка во САД. Не е работата во тоа колкав е бројот на работници на кој можеме да се потпреме, туку колку тие се квалификувани.. Треба да се инвестира во образованието и во професии за кои пазарот на труд има потреба. Треба да биде и јасно дека квалификуваните работници треба да бидат и добро платени, смета новиот предводник на АХК.

Венделт најави дека во иднина во Македонија на цена ќе бидат механтроничарите и индустриските техничари, а приоритетно ќе биде и да се стабилизираат синџирите на снабдување, индустриското производство да не се концентрира само на автомобилските компоненти туку да се прошири и на другите потреби за примарниот германски пазар, да се вложува во зелената енергија и во третманот на отпад.

Германија бележи пад два квартали по ред и од вчера официјално влезе во рецесија, но според Венделт, тоа нема да влијае негативно на трговската размена со Македонија и воопшто на македонската економија, која е екстремно зависна од германската.

- Имаме пад на личната потрошувачка поради инфлацијата. Цените за греење беа многу високи во изминатиот период и тоа значеше дека помалку ќе се троши за други работи. Во следниот период сметките за струја и гас нема да бидат високи и потрошувачката повторно ќе се придвижи, вели таа.

Ванделт во таа насока потсети дека во 2022 трговската размена помеѓу Германија и Македонија изнесувала 4,8 милијарди евра на ново повисоко рекордно ниво.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

Скопјани платиле над 44 милиони евра за парно, но и тоа не било доволно за ЕСМ

Скопјани платиле над 44 милиони евра за парно, но и тоа не било доволно за ЕСМ

„ПЕЛИСТЕРКА“ ЌЕ МЕНУВА ЧЛЕНКА НА ОДБОРОТ НА ДИРЕКТОРИ ПРЕД ИСТЕКОТ НА МАНДАТОТ - еве како ќе се распредели ланската добивка

„ПЕЛИСТЕРКА“ ЌЕ МЕНУВА ЧЛЕНКА НА ОДБОРОТ НА ДИРЕКТОРИ ПРЕД ИСТЕКОТ НА МАНДАТОТ - еве како ќе се распредели ланската добивка

КОЈ АКЦИОНЕР КОЛКУ ЌЕ ДОБИЕ ДИВИДЕНДА - еве како ќе се дели добивката во „Раде Кончар - апаратна техника“

КОЈ АКЦИОНЕР КОЛКУ ЌЕ ДОБИЕ ДИВИДЕНДА - еве како ќе се дели добивката во „Раде Кончар - апаратна техника“

ПО ДОЛГИ ГОДИНИ: ГОЛЕМА ДИРЕКТОРСКА ПРОМЕНА ВО „РАДЕ КОНЧАР-АПАРАТНА ТЕХНИКА“ - еве кои се новите членови на Одборот

ПО ДОЛГИ ГОДИНИ: ГОЛЕМА ДИРЕКТОРСКА ПРОМЕНА ВО „РАДЕ КОНЧАР-АПАРАТНА ТЕХНИКА“ - еве кои се новите членови на Одборот

ПРЕКУ КОНЗОРЦИУМ ДО ПОВЕЌЕ СТРАНСКИ ПАЗАРИ: градежниците повторно навалија во Германија, имаат ли капацитети

ПРЕКУ КОНЗОРЦИУМ ДО ПОВЕЌЕ СТРАНСКИ ПАЗАРИ: градежниците повторно навалија во Германија, имаат ли капацитети

ЗЛАТОТО ПОСКАПЕ: Луѓето купуваат златен накит за матура, но многу помалку од порано

ЗЛАТОТО ПОСКАПЕ: Луѓето купуваат златен накит за матура, но многу помалку од порано

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

ЗЛАТО И СРЕБРО: Ќе поскапуваат во следните 12 месеци

ЗЛАТО И СРЕБРО: Ќе поскапуваат во следните 12 месеци

ГЛОБАЛНАТА ЖЕД ЗА НАФТА ЌЕ РАСТЕ НАЈМАЛКУ ДО 2034 ГОДИНА: Еве ги предвидувањата на Голдман Сакс

ГЛОБАЛНАТА ЖЕД ЗА НАФТА ЌЕ РАСТЕ НАЈМАЛКУ ДО 2034 ГОДИНА: Еве ги предвидувањата на Голдман Сакс