23 Мај, 2024
0.0385

НОВО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Бурата „Илиас“ ги погоди Атика и централниот дел од земјата

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Атика и значителен дел од централна Грција беа зафатени од силно невреме, интензивна активност на молњи и поплавени улици рано утрово. Неповолниот временски систем наречен Илиас го зафаќа целиот регион, и се очекува да трае два дена. Иако би требало утре да заврши невремето, сепак, има голема загриженост меѓу граѓаните, пишува „Екатимерини.гр“.

Надлежните силно ги советуваат граѓаните да избегнуваат непотребни патувања. Жителите и официјалните лица во Стереа, Западна Грција и Јонските острови се во состојба на зголемена готовност. Во среда затворени ќе останат училиштата во повеќе општини на Пелопонез, Фтиотида и Тесалија, а државната механизација е во зголемена готовност во овие области. Сепак, училиштата во Атика ќе работат вообичаено.

Поконкретно, според специјалниот билтен на Националната метеоролошка служба (EMY), централна и јужна континентална Грција (Тесалија, Стереа и Пелопонез), Споради, Евија и западен Крит може да очекуваат пороен дожд и грмежи во среда. Дополнително, повремени периоди со пороен дожд и грмежи ќе има во западните Киклади, западните и јужните делови на Атика и северниот дел на Егејското Море.

Најзначајни врнежи се очекуваат во префектурите Кардица, источните и јужните делови на Магнезија, Евританија, Фтиотида, Фокида, Виотија, Спорадите и северна Евија.

Во четврток до пладне на одредени места се очекуваат силни врнежи и грмежи, особено во Споради, Магнезија, Евија, Фтиотида и Виотија.

Интензитетот на овие временски појави постепено ќе се намалува.

Преку телефонскиот број за итни случаи 112 доцна во вторникот беше испратена порака до жителите на Атика, со предупредување за можноста од обилни врнежи и локални грмежи во среда и апелирајќи ги да избегнуваат непотребни патувања.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ПОДДРШКА ЗА ВУЧИЌ: Колони возила со српско знаме во Белград и Косовска Митровица

ПОДДРШКА ЗА ВУЧИЌ: Колони возила со српско знаме во Белград и Косовска Митровица

КОМШИЌ: Усвојувањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница стави крај на повеќедеценискиот процес

КОМШИЌ: Усвојувањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница стави крај на повеќедеценискиот процес

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА: Зошто вршите притисок на толку мала земја?

ВУЧИЌ ЗА РЕЗОЛУЦИЈАТА: Зошто вршите притисок на толку мала земја?

ВО ОН Е УСВОЕНА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Како гласаа земјите од регионот?

ВО ОН Е УСВОЕНА РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Како гласаа земјите од регионот?

РОДИТЕЛИТЕ НА ЖРТВИТЕ ГО НАПАДНАЛЕ УРОШ БЛАЖИЌ: Рочиштето е прекинато

РОДИТЕЛИТЕ НА ЖРТВИТЕ ГО НАПАДНАЛЕ УРОШ БЛАЖИЌ: Рочиштето е прекинато

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

ДОДИК ВЕЛИ ДЕКА ДОЈДЕ КРАЈОТ ЗА БиХ: Во четврток ќе предложиме мирно разделување

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ШТЕТИ ВО СРБИЈА: Дождот откорна дел од пат во Нови Пазар

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

УТРО ПО НЕВРЕМЕТО ВО СРБИЈА: Отстранети се последиците, се проценува штета

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!

СЕ СПОРЕД СПИСОК: Еве ги строгите правила на грчките цариници, кои можат скапо да ве чинат!