03 Јуни, 2020
0.0467

НОВО ЖАРИШТЕ ВО ЕВРОПА: Оваа земја ја „надмина“ Италија

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Март, 2020

Шпанија е второ европско жариште на коронавирус и до сега има 2.182 смртни случаи. Тој број денеска скокна за дури 410.

Шпанскиот премиер Педро Санчез вели дека „најлошото дури сега доаѓа“.

„Ова е војна!“, рече Санчез.

Во Италија има 5.476, и таму бројот опаѓа, а Кина има 3.270 жртви.

Иран има 1.411 смртни случаи и на црната листа е четврт на светот.

Досега потврдени се 347.000 заболени, а излечени се 100.321.

И Германија има раст на бројот на заразени, откако се потврдени нови 1.286 случаи и сега вкупно ги има 26.159. Во Германија  досега има 106 починати од КОВИД-19.

Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената