27 Мај, 2024
0.0282

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

Објавено во: Македонија 14 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Новогодишните куќарки поставени на плоштадот во Скопје за дочекот на Новата година излезе дека, според објаснувањето на Град Скопје, не биле новогодишни. Од таму дадоа објаснување дека нема да бидат тргнати во наредниот период затоа што биле планирани за настани.

- Kуќарките на плоштад не се новогодишни, тие имаат повеќе намени и активно се користат за промоција на настани и активности на училиштата во Град Скопје и останати институции, планирани во текот на целата година – тврдат од Град Скопје.

Пред четири месеци беа поставени, а уште никој не ги тргнува дрвените новогодишни куќарки кои Град Скопје ги стави на Плоштадот Македонија. Не се користат и го узурпираат просторот на најфреквентниот плоштад и нема одговор зошто куќарките поставени за продавање новогодишни украси уште стојат на истото место. Овие реквизити беа поставени на плоштадот на десетина дена пред Нова година. Празничните украси низ градот стоеја се до март.


Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ ОДРЖИ КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА: Гаши дефинитивно предлог за собраниски спикер

ЌЕ СЕ ОДРЖИ КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА: Гаши дефинитивно предлог за собраниски спикер

ДЕМИРИ: Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица

ДЕМИРИ: Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица

Маж и жена паднале со возило во Крива река и починале

Маж и жена паднале со возило во Крива река и починале

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

Министерот Демири го суспендира директорот на Кардиологија

Министерот Демири го суспендира директорот на Кардиологија

ОХРИД1: ЖИТЕЛИТЕ НА ТРПЕЈЦА СОЗДАДОА ДЕПОНИЈА НА БРЕГОТ НА ЕЗЕРОТО: Може да се види само со пловен објект

ОХРИД1: ЖИТЕЛИТЕ НА ТРПЕЈЦА СОЗДАДОА ДЕПОНИЈА НА БРЕГОТ НА ЕЗЕРОТО: Може да се види само со пловен објект

НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД НАЈАВУВААТ МЕТЕОРОЛОЗИТЕ - од петок стабилизација, но и голем раст на температурите

НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД НАЈАВУВААТ МЕТЕОРОЛОЗИТЕ - од петок стабилизација, но и голем раст на температурите

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Косач на трева удрен во сообраќајката на патот Штип - Кочани

Косач на трева удрен во сообраќајката на патот Штип - Кочани