22 Септември, 2020
0.0656

Од утре Македонците ќе можат на море во Црна Гора

Објавено во: Балкан 14 Август, 2020

Утре ќе се отвори границата за Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Македонија, рече директорот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, д-р Бобан Мугоша, во утринската програма на телевизијата Вијести, „Бои на утрото“.

За влез во Црна Гора, најверојатно ќе биде потребен ПЦР негативен тест или серолошки , рече Мугоња. Според него, решено е да се отворат границите на барање на туристичката индустрија.

„Ние сме во фаза на исправање на кривата, очекуваме таа да оди пониско. Ситуацијата е одраз на нашето однесување. Сите заедно во ова време не се однесуваме доволно одговорно. Сите заедно не постапуваме доволно одговорно затоа што имаме 50-60 случаи на ден, иако тестираме многу, во просек околу 450. Тоа е на ниво од 50.000 тестови во Германија и ние сме лидер во регионот заедно со Словенија“, рече Мугоша.

Тој додаде дека Црна Гора влегла во фаза во која локалната трансмисија на вирусот е сè уште висока, но тој е под целосна контрола.

„Гледаме дека ситуацијата со Србија се подобрува, што значи дека кривата се изедначува“, објасни Мугоша.
Можеби ќе ве интересира

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд