18 Август, 2018
0.2978
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

OДЕКНА ВЕСТА ЗА МАКЕДОНСКО-ГРЧКИОТ ДОГОВОР: Што пишуваат регионалните и светски медиуми?

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот. 

Ја наведуваат изјавата на Ципрас дадена на средбата со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, дека Атина и Скопје се согласија за ново име за Македонија со што се става крај на 25-годишниот спор.

„Постигнавме добар договор кој ги опфаќа сите услови што ги постави Грција“ – наведе Ципрас откако го информираше Павлопулос за договореното.

„Македонија доби ново име, ќе се вика Северна Македонија“, пишува српски курир. 

B92 oди со опширен извештај со сите детали за решението, одржување на референдум, со повеќе изјави од политичките чинители. 

„Се разбраа, името е Северна Република Македонија“, - пишува бугарската Нова тв. 

„Има договор, Република Северна Македонија е новото име“, наведува БГНЕС. 

„Постигнаа договор: Македонија ќе биде Северна Македонија“ - пишува 24 сата. 

Тој рече дека договорот бил постигнат откако зборуваше денеска по телефон со македонскиот премиер Зоран Заев. Договорот, според него, ги исполнил барањата на Грција дека ревидираното име за Македонија е „сложено со географска одредница”.

Македонија, како што потсетуваат западните медиуми, се надева дека решавањето на спорот ќе помогне да се расчисти патот за приклучување кон Европската унија и НАТО.

Ја пренесуваат и изјавата на Панос Каменос, лидерот на Независни Грција, помалиот колаициски партнер во грчката Влада, дека ќе гласаат против предложениот компромис за името бидејќи не се согласува во него да биде содржан терминот Македонија. 

Можеби ќе ве интересира

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Времето денес ќе биде вакво

Времето денес ќе биде вакво

ДЕНЕС ИМАТЕ ШАНСА: Видете одблиску со што располага АРМ

ДЕНЕС ИМАТЕ ШАНСА: Видете одблиску со што располага АРМ

ДОСТА БЕШЕ ОДМОР: Пратениците се одморија, време е да се фатат за работа

ДОСТА БЕШЕ ОДМОР: Пратениците се одморија, време е да се фатат за работа

ОВИЕ ГОДИНИ БИЛЕ ЗЛАТНИ ЗА ТУРИЗМОТ: Кога Македонија имала најмногу туристи?

ОВИЕ ГОДИНИ БИЛЕ ЗЛАТНИ ЗА ТУРИЗМОТ: Кога Македонија имала најмногу туристи?

АКО ТРГНУВАТЕ НА ПАТ: Гужва е на границите, еве колку се чека на Богородица

АКО ТРГНУВАТЕ НА ПАТ: Гужва е на границите, еве колку се чека на Богородица