19 Август, 2018
0.3077
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Огромната доверба во Катица Јанева знак за обесправено општество

Објавено во: Анализа 19 Септември, 2017

Огромната доверба која граѓаните ја имаат во Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева воопшто не е за никакво изненадување. Секако, и претходно имаше анкети на кои граѓаните укажуваа голем степен на доверба и одобрување на работата на СЈО, а обвинителите од оваа инстуција ги заземаа првите места во популарност. 

Не треба да биде изненадување што и по толку време на постоење и работење на СЈО довербата во Катица Јанева од 28% според анкетата на ИРИ е убедливо највисока и над било кој друг политичар во Македонија, вклучувајќи го и премиерот Зоран Заев кој е на втората позиција со 23% добро мислење од страна на јавноста.

Високиот рејтинг на Јанева сепак, укажува колку сме обесправено општество и колку многу сакаме да се врати правдата во Македонија, да почуствуваме но, и да видиме вистински примери во правосудството дека пред законите сите се еднакви, дека секој може да одговара за своите постапки и грешки и дека никој нема да добие амнестија поради политичкиот, економскиот или социјалниот статус. 

Во Јанева веруваат и Македонци и Албанци и Бошњаци и сите етнички заедници, во неа веруваа припадници на различни политички партии, во неа веруваат и шивачки и шефови. Токму од работата на Јанева и целото СЈО и нивната умешност да ги докажат покренатите обвиненија на суд ќе значи дека граѓанската битка против неправдата имала смисла и дека има надеж за македонското партизирано општество. 

Затоа нека не ве изненадуваат високите рејтинзи на Јанева или на било кој друг од СЈО, тоа не е знак на политичка популарниот иако сегашната позиција која ја имаат лесно би ја материјализирале политички на некои следни избори доколку имаат такви амбиции, но најпрво треба целосно да ги изведат случаите и да ги довршат сите истраги и предмети во еден нов законски формат за кој допрва ќе се изнаоѓаат политички и правни решенија.

Последиците од „бомбите“, самите сознанија за тоа какви политичари не воделе, чисто нивната самоволност и навидна недопирливост еден ден ќе мора да се решат за сите политички опции во земјава да тргнат напред, чисти во своите редови знаејќи дека некој за криминалот веќе одговарал. 

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Фирмите си ги плаќаат долговите за три месеци: А колку им должи државата?

Фирмите си ги плаќаат долговите за три месеци: А колку им должи државата?

ТУРСКА КРИЗА: Oна што се увезува ќе биде поевтино за македонските компании

ТУРСКА КРИЗА: Oна што се увезува ќе биде поевтино за македонските компании

Македонските фирми во банкрот: Што ја зголемува стапката на згаснати компании

Македонските фирми во банкрот: Што ја зголемува стапката на згаснати компании