27 Мај, 2022
0.0247

ОМИКРОН ЦЕЛОСНО ЈА СМЕНИ КОРОНАТА КАКО БОЛЕСТ: Варијантата не создава тромбоген ефект-проф. Јанковиќ

Објавено во: Балкан 18 Јануари, 2022

Сосема е очигледно дека клиничките слики предизвикани од сојот омикрон се далеку поблаги од оние предизвикани од видот делта. Она што го гледаме е дека омикрон дава сосема поинаква природа на болеста, односно вирусот не ги погодува белите дробови толку силно како што тоа го правеа претходните соеви.

Ова го вели проф. д-р Радмило Јанковиќ, анестезиолог, заменик директор на Универзитетскиот клинички центар Ниш и директор на Клиниката за анестезија и интензивно лекување при УКЦ Ниш. Како што посочува, новата варијанта-омикрон целосно ја промени короната како болест.

- Доколку толку масовен број на заразени го предизвикаеДелта, сите земји во светот ќе имаа целосен здравствен колапс. Сојот делта беше најпатоген и предизвика најтешки клинички слики, а покрај тоа беше многу повирулентен од оригиналните соеви-вуханскиот, а потоа и алфа. Кога станува збор за сојот омикрон, наодите на пациентот укажуваат на сосема поинаква природа на болеста кови- 19. Во разговорите со колегите анестезиолози, инфектолози и пулмолози, имам можност да слушнам дека омикрон дава сосема нова болест. За разлика од претходните случаи кога ковидот во раните фази на болеста даваше многу посилни симптоми, инвазивноста на вирусот сега е главно насочена кон горниот респираторен тракт, носот, носните шуплини, ждрелото, синусите и се чини дека вирусот останува таму - вели проф. д-р Јанковиќ.

Тој додава дека скенирањата на белите дробови на пациентите заразени со омикрон покажуваат дека вирусот не ги погодува белите дробови толку силно како претходните соеви и дека нема силен воспалителен одговор како што беше случај со делта.

- Дефинитивно утврдивме и ние лекарите и оние кои се занимават со наука дека Ковид 19 е системско заболување. Откриена е речиси целосна генеза на КОВИД, а најголем проблем е имуномодулаторното дејство на тромбогенезата, односно зголемената тенденција за формирање на згрутоци. За споредба, јачината на тоа згрутчување е многу посилна отколку кај луѓето кои, на пример, имаат сепса или кои се здрави во споредба со оние кои се заразиле со Ковид. Овој тромб многу тешко се раствора по природен пат и сето тоа доведува до склоност кон тромбоза, која беше главната причина за смрт и тешки форми на болеста. Во моментов, постои впечаток дека сите овие сложени патолошки механизми кои доведоа до тешки форми на болеста, моментално не се забележани кај заразените со омикрон. Доколку не се појават подоцна и ако во наредните денови и недели го немаме тој тромбоген ефект кај пациентите со омикрон, тогаш можеме да зборуваме за фактот дека омикронот доведе до сосема нова форма на ковид и дека тоа веќе не е истата болест - вели проф. д-р Јанковиќ.


Можеби ќе ве интересира

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“