16 Јануари, 2022
0.0233

ОМИКРОН СОДРЖИ ЧЕСТИЧКИ НА НАСТИНКА: Симптомите се поблаги, но едно не е добро, научниците со нови сознанија

Објавено во: Свет 05 Декември, 2021

Новиот вид на омикрон содржи честички на настинка, а еве што значи тоа за нашата одбрана од вирусот - дали поради тоа ќе бидеме позаштитени или сосема спротивно?

Омикрон, варијанта на вирусот што предизвикува ковид 19, веројатно добил барем една од неговите мутации со преземање парче генетски материјал од друг вирус, оној што предизвикува обична настинка и е присутен во истите заразени клетки, велат истражувачите во најновото истражување за омикрон сојот.

Оваа генетска секвенца не се појавува во ниту една претходна верзија на корона вирусот, наречена САРС-КоВ-2, но е присутна кај многу други вируси, вклучително и оние кои предизвикуваат настинки, како и во човечкиот геном, велат истражувачите.

-Присуството на новата честичка на некој начин полесно ќе го приближи омикронот до човечкото тело, ако така може да се каже, а тоа ќе му помогне да ја „заобиколи“ имунолошкиот систем“, посочува професорот Венки Саундараџајан од Кембриџ, компанија за анализа на податоци. со седиште во Масачусетс, автор на новата студија објавена на веб-страницата OSF Preprints.

Ова може да значи дека вирусот полесно се пренесува и предизвикува само блага или асимптоматска болест. Научниците сè уште не знаат дали омикронот е позаразен од другите варијанти, дали предизвикува посериозна болест или ќе ја надмине делтата како најчеста варијанта. Сигурно ќе бидат потребни уште неколку недели за да се добијат одговори на овие прашања.

Според претходните студии, клетките во белите дробови и гастроинтестиналниот тракт може истовремено да содржат САРС-КоВ-2 и обична настинка на корона вирусот. Таквата коинфекција ја поставува основата за вирусна рекомбинација, процес во кој два различни вируси во иста клетка домаќин комуницираат, создавајќи нови „копии“ од себе кои имаат генетски материјал од двата „родитела“. Оваа нова мутација би можела да се случи за прв пат кај лице заразено со двата патогени кога верзијата на САРС-КоВ-2 генетски е прифатена од друг вирус, велат Саундараџајан и неговите колеги кои работеле на во студијата.

Истата генетска секвенца се појавува многу пати кај еден од корона вирусите што предизвикува настинка кај луѓето - познат како HCoV-229E - и кај вирусот на хумана имунодефициенција (ХИВ) кој предизвикува СИДА, рече Саундараџајан.

Јужна Африка, каде што првпат беше идентификуван омикрон, има највисока стапка на ХИВ во светот, што го ослабува имунолошкиот систем и ја зголемува подложноста на лицето на инфекции со вируси на настинка и други патогени. Има многу луѓе во тој дел од светот кои можеби имале рекомбинација што го додала овој сеприсутен сет на гени на омикрон, рече Соундараџајан.


Можеби ќе ве интересира

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА УПАДНА ВО СЛОВЕНЧКО СЕЛО КАЈ ТРСТ: Ја одземаа камбаната од локалната црква, правела бучава ноќе

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до судот