04 Јуни, 2020
0.0584

Општина Кочани бара заболените јавно да признаат: Стравуваат за стотици заразени

Објавено во: Македонија 06 Април, 2020

Општина Кочани ги повика жителите на овој град кој се позитивни на коронавирусот сами да сооптоат дека се заразени, најмногу поради тоа што така, како што велат заразата поелсно ќе биде совладана.

Во градот Кочани според последните податоци има седум лица потврдени позтивни на коронавирусот, но граѓаниет стравуваат дека има многу повеќе со оглед на тоа што жител штое позитивен и моментно хоспитализиран на Инфективната клиника имал во изминатиов период контакти со најмалку 200 лица. Зошто постапувал така, најверојатно ќе биде дел од идните испитувања, но жителите на градот и јавно бараат лицата да се идентификуваат ако се заразени. дел од нив ќе почнаа да објавуваат на социјалните медиуми. 

Сепак објават на општината предизвика вниамние со оглед на тоа што пациентите имаат право на доверливост.

Пациентот има право на доверливост на личните и медицинските податоци, кои мора да се чуваат во тајност. Ова е законска одредба, затоа институциите не ги објавуваат имињата на лицата коишто се заразени од КОВИД-19. На седницата на Општинскиот кризен штаб што се одржа денеска, медицинските лица предложија лицата што се заразени, самите јавно да го соопштат тоа, за да знае секој што доаѓал во контакт со нив како да се однесува понатаму. Во тоа нема ништо срамно, напротив е многу солидарно!

Така ќе се избегнат жигосувањата и шпекулациите. Така, со точни информации за она што ни се случува и со навремени и правилни мерки, заразата полесно ќе биде совладана, стои во објавата од општина Кочани.

Можеби ќе ве интересира

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

РЕКОРД: Скопје го напуштија 20.000 возила

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

ФАКТОР НА ДЕНOT: Денес 120 нови заразени, стартува полицискиот час

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

СТАРТУВА ЗА ДВА ЧАСА: Неколку општини одат во 80 часовен карантин

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

Да ги прифатиме тестирањата и анкетирањата, повика ДУИ откако бројот на заразени расте

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

АНКЕТА: Македонците се плашат, а 25 отсто од Албанците сметаат дека короната не постои

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

Се трага по лицето кое ноќеска фрлало јајца на фасадата на Владата

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

СЕ ЈАВИ МАКСО: Очекувам извинување од СДСМ, вистината за овој монтиран случај ќе излезе на виделина

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

И ВЧЕРА СМЕ ИМАЛЕ 120 НОВОЗАБОЛЕНИ - Официјални бројки на Институтот за јавно здравје

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис

КУМАНОВСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Е ЗАКОНСКИ ЧИСТ - Обвинителството ја отфрли кривичната против него, не прекршил ни еден пропис