06 Декември, 2022
0.0270

Ослободени црногорските татко и ќерка обвинети за шверц на 1,2 тони кокаин со банани

Објавено во: Балкан 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Таткото и ќерката од Црна Гора кои се бават со бизнис со банани, Будимир и Марина Крстовиќ, денеска пред Вишиот суд во Подгорица беа ослободени од обвиненијата за шверц на 1,2 тони кокаин.

Притворот им е прекинат и веднаш ќе бидат ослободени. Судијката Весна Ковачевиќ рече дека нема докази дека набавиле кокаин.

Таа рече дека единственото нешто што е сигурно е дека пораката меѓу Марина и сопственикот на еквадорската компанија Карлос Фалкези за бананите е погрешно преведена и дека пораката се однесува на квалитетот на бананите и цената, а не на квалитетот на кокаинот.

Адвокатот Драгољуб Ѓукановиќ рече дека Крстовиќ биле во притвор повеќе од 15 месеци и дека не бил потребен ниту ден за да се спроведе соодветна истрага.

Во судницата ослободителната пресуда за Крстовиќ беше проследена со аплауз и гласно одобрување. Будимир Крстовиќ му се заблагодари на судијата по објавувањето на пресудата.

Вишото државно обвинителство поднесе обвинителен акт против Крстовиќ на 23 декември минатата година.

Будимир и Марина Крстовиќ беа уапсени откако полицијата на 24 август 2021 година пронашла и запленила повеќе од еден тон кокаин во селото Мојановиќи, во близина на Подгорица. За време на судењето тие ја негираа вината.

Во нивниот склад во селото Мојановиќи кај Подгорица пристигнал товар со дрога во вредност од 100 милиони евра, а Марина на рочиштето, според црногорските медиуми, изјавила дека нарачала банани од добавувач со кој соработувале за години.

Марина и Будимир биле приведени кога во нивниот склад бил пронајден товар со кокаин. Иако таткото и ќерката Будимир (66) и Марина Крстовиќ (27) се осомничени за оваа нелегална трговија со дрога, која била скриена во пратка со банани и чија вредност се проценува на повеќе од сто милиони евра, нарачателите на бизнисот допрва треба да се открие..

По нивното апсење, црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ рече:

– Не можам да откријам детали од операцијата, но можам да кажам дека овде целта е да се стигне до главните, до врвот на пирамидата и очекувам дека ќе се постигне овој резултат. Не станува збор само за трговија со дрога или цигари, туку и за убиствата што се случија во претходниот период. Подготвен сум да се жртвувам за да постигнеме резултати – изјавил Абазовиќ за еден црногорски медиум.

Да потсетиме, Будимир Крстовиќ со семејството живее во Белград веќе 30 години. Тој е најголемиот увозник на банани во регионот. Семејството Крстовиќ има голем фрижидер на имотот во Зета и во Стара Пазова. На секои 15 до 20 дена од Јужна Америка пристигнуваат контејнери со неколку десетици килограми јужно овошје, главно банани.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Кога Хрватска ќе игра во четврт финалето на Светското првенство?

Кога Хрватска ќе игра во четврт финалето на Светското првенство?

Дали професорката од Трстеник доби извинување од учениците кои ја исмеваа?

Дали професорката од Трстеник доби извинување од учениците кои ја исмеваа?

БРНАБИЌ: Ембаргото на руската нафта ќе влијае на економијата, ама Србија е енергетски стабилна земја

БРНАБИЌ: Ембаргото на руската нафта ќе влијае на економијата, ама Србија е енергетски стабилна земја

ЗАПОЧНУВА ШОПИНГ ЛУДИЛОТО - Хрватите очекуваат дека ќе го надминат минатогодишниот рекорд

ЗАПОЧНУВА ШОПИНГ ЛУДИЛОТО - Хрватите очекуваат дека ќе го надминат минатогодишниот рекорд

Маркетите ангажираат обезбедување поради кражба на храна - се краде се, од путер до кроасани

Маркетите ангажираат обезбедување поради кражба на храна - се краде се, од путер до кроасани

ТАТО, НЕ МОЖАМ ДА ГО ИЗДРЖАМ ОВА - Се огласи таткото на ученикот од Трстеник кој се обиде да се самоубие

ТАТО, НЕ МОЖАМ ДА ГО ИЗДРЖАМ ОВА - Се огласи таткото на ученикот од Трстеник кој се обиде да се самоубие

Рама: Катастрофално за тебе и Србија ако не дојдеш на Самитот

Рама: Катастрофално за тебе и Србија ако не дојдеш на Самитот

Хрватска со иста судбината како Германија и Австрија - Пред пет години не можевме да го замислиме ова

Хрватска со иста судбината како Германија и Австрија - Пред пет години не можевме да го замислиме ова

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува

Бугарски министер му се закани на холандскиот премиер: Руте да внимава што зборува