30 Јуни, 2022
0.0237

Отфрлена кривичната пријава за екс-министерката Нина Ангеловска за „Еуростандард“

Објавено во: Економија 26 Јануари, 2022

Добивај вести на Viber

Кривичната пријава е отфрлена и Основното јавно обвинителство нема да постапува понатаму за случајот за поранешната министерка за финансии Нина Ангеловска во врска со повлекувањето на своите депозити од пропаднатата „Еуростандард банка“.

- Постапувајќи по насоките на Вишото јавно обвинителство Скопје, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје ги презеде сите дополнителни дејствија со цел утврдување на сите неопходни факти и донесување соодветна јавнообвинителска одлука во предметот за кој покажувате интерес. Потоа повторно беше донесено решение за отфрлање на кривичната пријава, бидејќи во пријавените дела не беа утврдени елементи на кривични дела кои се гонат по службена должност. Вишото јавно обвинителство го потврди донесеното решение и тоа е правосилно, гласи одговорот од ОЈО кој го доби „Фактор“.

Левица на крајот на 2020 до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против eкс министерката за финансии, Нина Ангеловска за Еуростандард банка, бидејќи додека била на функција, според партијата, злоупотребувајќи инсајдерски сензитивни информации го повлекла својот депозит од 250.000 евра. 

Тоа се случи непосредно пред банката да пропадне, со што таа наводно ја искористила службената положба за остварување лична корист и се поставила во привилегирана и фаворизирачка позиција во однос на останатите доверители.

Кривичната пријава на Левица беше првично отфрлена од страна на Основното обвинителство, но во текот на летото 2021 Вишото обвинителство ја прифати поднесената жалба и ја врати кривичната пријава.
Вишото јавно обвинителство Скопје, согласно своите законски надлежности, по увидот во жалбата и списите од предметот донесе Решение со кое жалбата ја уважи и го задолжи Основното јавно обвинителство Скопје да ја продолжи постапката со цел утврдување на сите неопходни факти и донесување соодветна јавнообвинителска одлука која ќе произлезе од утврдените факти и докази.

Антикорупциската комисија во август 2020 отвори предмет не не покрена барање за  санкција против министерката за финансии Нина Ангеловска откако го разгледале предметот за можен судир на интереси со стечајот на Еуростандард банка и нејзиниот депозит во банката. 

Беше препорачано да се доуредат прописите, посебно меморандумот за соработка помеѓу Народната банка и Министерството за финансии и останатите регулаторни тела, со тоа што ќе се додадат уредби со кои ќе се регулира судирот на интерес.

Народна банка ѝ ја одзеде дозволата за работа на Еуростандард банка на 12 август 2020, по што беше отворен стечај за банката. На 16 август, министерката Ангеловска кажа дека во два наврати извадила пари од Еуростандард банка, првиот пат да инвестира во инвестициски фонд, а вториот пат да си купи стан, бидејќи, како што кажа таа, живеела под кирија.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Oд 1 јули поскапува струјата, Бислимовски вели дека 98,8 отсто од домаќинствата ќе плаќаат 7,4 отсто повеќе

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Oд 1 јули поскапува струјата, Бислимовски вели дека 98,8 отсто од домаќинствата ќе плаќаат 7,4 отсто повеќе

Скокна цената на нафтата на светските берзи

Скокна цената на нафтата на светските берзи

Рубљата расте во однос на доларот

Рубљата расте во однос на доларот

ДА НЕ СЕ МЕНУВА ДАНОЧНАТА ПОЛИТИКА, А ВАЖНИТЕ ЕКОНОМСКИ ЗАКОНИ СЕКОГАШ ДА СЕ НОСАТ ВО КОНСУЛТАЦИЈА СО БИЗНИСОТ

ДА НЕ СЕ МЕНУВА ДАНОЧНАТА ПОЛИТИКА, А ВАЖНИТЕ ЕКОНОМСКИ ЗАКОНИ СЕКОГАШ ДА СЕ НОСАТ ВО КОНСУЛТАЦИЈА СО БИЗНИСОТ

Од полноќ имаме нови цени на горивата

Од полноќ имаме нови цени на горивата

Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата поскапувањето на електричната енергија е 7,4 проценти

Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата поскапувањето на електричната енергија е 7,4 проценти

„АЛКАЛОИД“ ПУШТИ ВО УПОТРЕБА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВРЕДНА 1,3 МИЛИОНИ ЕВРА

„АЛКАЛОИД“ ПУШТИ ВО УПОТРЕБА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВРЕДНА 1,3 МИЛИОНИ ЕВРА

Генерали инвестментс: Многу веројатен е преминот кон стагфлацијата, инвестирањето е многу тешко

Генерали инвестментс: Многу веројатен е преминот кон стагфлацијата, инвестирањето е многу тешко

Ковачевски за БЕГ: Системот е продаден на Кипар на фирма со 5.000 евра влог

Ковачевски за БЕГ: Системот е продаден на Кипар на фирма со 5.000 евра влог