06 Декември, 2022
0.0302

Ова е најбрзиот сериски електричен автомобил: Доаѓа од Хрватска, а може да достигне 412 km на час (ВИДЕО)

Објавено во: Стил 17 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Rimac Nevera станува најбрзиот сериски електричен автомобил во светот

На воланот беше Мирослав Зрнчевиќ, главниот тест и развојен возач. Неговиот предизвик беше да постигне совршен директен влез од заоблените делови на патеката за да обезбеди најдобра можна можност за постигнување максимална брзина.

Rimac Nevera постигна максимална брзина од 412 km/h, што го прави најбрзиот електричен сериски автомобил во светот. Соборувањето на рекордот продолжува откако независно потврдениот рекорд на Nevera за забрзување од четвртина милја од 8,582 секунди беше поставен во 2021 година, што го прави најбрзиот сериски автомобил во светот.

Во оваа прилика, тимот на Rimac конкретно бараше патека во форма на овална форма со правци доволно долги за Nevera да ја достигне максималната брзина, а на крајот решија да ја тестираат брзината на патеката Automotive Testing Papenburg во Германија. Патеките каде што е можно да се постигне брзина поголема од 400 км/ч се многу ретки бидејќи многу ретко се случува автомобил воопшто да достигне толку голема брзина.

Nevera се става во таканаречениот режим на врвна брзина, создавајќи аеродинамичен профил кој го балансира влечењето и надолната сила за да обезбеди стабилност при големи брзини.

Опремен со гуми Michelin Cup 2R кои се легални за патишта и под надзор на техничар од Michelin кој ја провери нивната состојба, Nevera беше подготвен да постави брзински рекорд.Фото и Видео: Youtube

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МАЛКУ ТИШИНА ВО ЧЕСТ НА МАЈА - поранешното момче Оми Димпоз со сеќавање на инфлуенсерката

МАЛКУ ТИШИНА ВО ЧЕСТ НА МАЈА - поранешното момче Оми Димпоз со сеќавање на инфлуенсерката

Од мајка ми добив благослов за Џејсон: Васил Гарванлиев искрено за партнерот со кој живее во Чикаго и новата песната „Ритам“

Од мајка ми добив благослов за Џејсон: Васил Гарванлиев искрено за партнерот со кој живее во Чикаго и новата песната „Ритам“

НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Ова видео ќе ви одземе само 8 минути и ќе ви ги отвори очите

НИШТО ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Ова видео ќе ви одземе само 8 минути и ќе ви ги отвори очите

Весна е моето алармно светло: Интервју со Александар Микиќ, по успехот со филмот „Кајмак“

Весна е моето алармно светло: Интервју со Александар Микиќ, по успехот со филмот „Кајмак“

СЛИКАНА Е КАКО ТУРКА КОЛИЧКА - поранешната девојка на принцот Хари, Кресида Бонас го роди своето прво бебе

СЛИКАНА Е КАКО ТУРКА КОЛИЧКА - поранешната девојка на принцот Хари, Кресида Бонас го роди своето прво бебе