07 Декември, 2019
0.0228

Oва се непожелните гости на албанските плажи

Објавено во: Балкан 14 Август, 2019

Албанците од Албанија не сакаат Албанци од Косово и Северна Македонија на нивните плажи.

Албанската полиција распиша потерница по двајца нејзини државјани заради поттикнување омраза, а за двајцата постојат сомненија дека ја напуштиле земјата и највројатно се засолниле во соседните земји, пренесува телевизјата Ора њуз.

Веста која ја пренесуваат и другите албански медиуми, повикувајќи се на порталот Инсајдер, наведуваат дека преку два видео записи тие упатуваат закана кон Албанците муслимани од Косово и Северна Македонија да не доаѓаат на одмор на албанското крајбрежје бидејќи „ќе бидат живи дерени, како што тоа им го правеле Србите на Албанците во Косово“.

Покрај ова и други навредливи зборови, Албанците муслимани од двете земји, кои заминале на одмор на плажите во Албанија, ги нарекуваат „валкана и карцерогена раса“.

Медумите наведуваат дека овие видеа што циркулираат на социјалните мрежи предизвикале голема вознемиреност меѓу Албанците од двете земји.

„По спроведените процедурални активности полицијата ги идентификуваше двете лица кои употребуваат говор на омраза. По  Антон Зефи (39) од Хот, Голема Малесија, и Луиѓ Марку (36) од Калмет, кај Лежа, распишана е потерница откако е утврдено дека се надвор од територијата на Република Албанија“, соопшти државната канцеларија за борба против тероризам.

Албанскиот Кривичен законик за кривичното дело „поттикнување омраза и нетрпение“ предвидува казна од две до 10 години затвор.

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Децата кои скокнаа од балкон при земјотресот Рама ги запозна со нивните идоли

(ВИДЕО) Децата кои скокнаа од балкон при земјотресот Рама ги запозна со нивните идоли

(ФОТО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Се стресе цела БиХ

(ФОТО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Се стресе цела БиХ

СЕРИЈАТА ЗЕМЈОТРЕСИ НЕ ПРЕСТАНУВА: 4,5 по Рихтер го испаничија Крит, се скокало наоколу

СЕРИЈАТА ЗЕМЈОТРЕСИ НЕ ПРЕСТАНУВА: 4,5 по Рихтер го испаничија Крит, се скокало наоколу

(ФОТО) Популарно грчко летувалиште како во бајка покриено од снег

(ФОТО) Популарно грчко летувалиште како во бајка покриено од снег

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ ВО АЛБАНИЈА: Зошто зградите од земјотресот се урнаа како кула од карти?

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ ВО АЛБАНИЈА: Зошто зградите од земјотресот се урнаа како кула од карти?

Во рок од десетина минути два земјотреси ја стресоа Албанија

Во рок од десетина минути два земјотреси ја стресоа Албанија

Која балканска престолнина денеска е најзагадена?

Која балканска престолнина денеска е најзагадена?

ВРАТЕТЕ ГИ ЛУЃЕТО ОД КОСОВО - Еди Рама со итен повик до министрите

ВРАТЕТЕ ГИ ЛУЃЕТО ОД КОСОВО - Еди Рама со итен повик до министрите

ПУТИН МУ ЗГРМЕ НА БОРИСОВ: „Ќе ја заобиколиме Бугарија лесно ако го одложуваш намерно Турски тек“

ПУТИН МУ ЗГРМЕ НА БОРИСОВ: „Ќе ја заобиколиме Бугарија лесно ако го одложуваш намерно Турски тек“