30 Ноември, 2023
0.0268

ОВА СЕ ЗБОРОВИТЕ НА ВУЧИЌ, КОИ ГРМЕА ВО ОН: Принципите не важат само за посилните и не се менуваат од прилика до прилика, историски говор на српскиот претседател

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Вчера, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одржа историски говор на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.

Вучиќ во својот говор истакна дека принципите не се менуваат од прилика во прилика и дека Србија го почитува меѓународното право и територијалниот интегритет на сите членки на оваа организација.

- Принципите не се менуваат од прилика до прилика. Принципите не важат само за посилните, принципите важат за сите. Ако тоа не е така, тогаш тие веќе не се принципи. Затоа верувам дека во современиот свет или ќе се воспостават принципи, па за сите ќе важат истите правила или ќе завршиме како свет во најдлабоките поделби во нашата историја, во најтешките конфликти и во проблемите од од кои нема да излеземе. И во таков свет, верувам дека една мала земја како Србија, кревајќи го својот глас и борејќи се за универзална валидност на принципите на неповредливост на меѓународно признатите граници, територијален интегритет, суверенитет и политичка независност, дава пример за борбата за правото, кое е укинато овде, во оваа зграда и со својата мала сила, но огромна решителност и храброст ги штити принципите на кои треба да се гради светот. Не сменивме принципи заради дневната политика и сопствените потреби. Како што го штитиме интегритетот на Србија, така го штитиме и интегритетот на секоја земја членка на ОН – рече претседателот.

По говорот, претседателот Вучиќ се огласи на Инстаграм каде посочи дека Србија ќе биде сигурен партнер за сите, подготвена за соработка, компромис и одбрана на меѓународното право, но дека ќе се бори прво за интересите на Србија и животот на српскиот народ.

Ова се зборовите кои грмеа во Њујорк и ќе останат запаметени како еден од најзначајните говори во историјата на Србија, пишуваат српските медиуми.

View this post on Instagram

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА НЕМАЛА БИЛАТЕРАЛЕН ПРОБЛЕМ СО МАКЕДОНИЈА: Требале да се исполнат европските вредности

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

Србија ја купи наредбата на Хитлер за напад на Кралството Југославија

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

(ВИДЕО) ЧАДНИ БОМБИ И СОЛЗАВЕЦ: Ветераните на ОВК се против Специјален суд

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана

ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА: Атина има услов за Тирана

НАЈСТАРАТА ЌЕРКА НА ВАНЃЕЛ ТАВО ЗАГИНА НА АВТОПАТОТ МАЈКА ТЕРЕЗА - Поранешниот министер на Албанија со трогателна објава

НАЈСТАРАТА ЌЕРКА НА ВАНЃЕЛ ТАВО ЗАГИНА НА АВТОПАТОТ МАЈКА ТЕРЕЗА - Поранешниот министер на Албанија со трогателна објава

ЦРТЕЖИТЕ НА КОСТА СЕ МРАЧНИ И МОРБИДНИ: Психолозите преку нив го дефинираат момчето

ЦРТЕЖИТЕ НА КОСТА СЕ МРАЧНИ И МОРБИДНИ: Психолозите преку нив го дефинираат момчето

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините

АВИОН НА „ЕР СРБИЈА“ ВРАТЕН ОД СКОПЈЕ: Еве кои се причините