23 Април, 2024
0.0258

ОВА СЕ ЖЕНИТЕ ОД ВИДЕОТО ПРАТЕНО ОД ВИЕНА: Се истражува дали со нив е двегодишната Данка Илиќ! Покрената е истрага

Објавено во: Балкан 01 Април, 2024

Добивај вести на Viber

На видеото снимено во Виена од Србин кој живее и работи во главниот град на Австрија, а на кое се гледа девојчето за кое се сомневаат дека е исчезнатата Данка Илиќ (2), се гледаат и две жени кои ја придружувале. Австриската полиција покрена истрага, а покрај девојката се трага и по жените од снимката за кои се сомнева дека се романски државјанки.

Имено, српската полиција, како што напиша Курир, во ноќта меѓу саботата и неделата добила мејл од Виена во кој наш граѓанин наведува дека видел девојче кое наликува на исчезнатата Данка и ја опишува сцената на која бил сведок.


- Околу 20 часот излегов од метро станицата и видов како дете бега и вреска. Прво набљудував, а потоа почнав да снимам. Сè се случи на една трамвајска станица. Со детето имаше две жени кои меѓусебно разговараа на романски. Го викаа детето со некое име, не разбрав кое, но девојчето воопшто не одговори - вели во мејл Србин од Виена, кој потоа испратил и видео од детето до полицијата во Белград.

Според нашиот извор од истрагата, веднаш била воспоставена соработка меѓу австриската и српската полиција.

- Тие веднаш реагираа и одговорија на сите барања кои им беа препратени. Остварена е соработка, а локалната полиција започна истрага и се надева на позитивен исход - вели изворот.

На видеото се гледа девојче на возраст од Данка во бела и розова јакна со цуцла во устата, а до неа е зелено-сина патничка чанта „Најк“.


Данка Илиќ беше пријавена за исчезната во вторникот на 26 март во 13 часот и 45 минути.

Според мајката Ивана Илиќ, девојчето исчезнало во моментот кога отишла до автомобилот да му даде вода на својот тригодишен син. Од тој ден на Данка и се губи секаква трага.

– Данка на денот на исчезнувањето носеше виолетова тренерка, маслинесто-зелена јакна и црни патики, а косата и беше врзана во опавче – потсетува изворот на Курир.

Извор и Фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот