21 Јануари, 2021
0.0201

Овие 17 симптоми укажуваат дека сте заразени со коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Ноември, 2020

Има дури 17 симптоми кои укажуваат на заразеност со коронавирусот. 

Центaрот за контрола на болести го прошири списокот на симптоми.

1. Замор

Еден од симптомите на вирусот кој трае најдолго е тежок замор. Во изминатите девет месеци, се поголем број на луѓе пријавија екстремна исцрпеност и малаксаност, толку многу што едвај можат да станат од кревет, објави професионалното списание „Nature“.

2. Отежнато дишење

Студија направена на 143 луѓе отпуштени од римските болници покажува дека 53 проценти од нив пријавиле замор и отежнато дишење меѓу симптомите. Студија спроведена во Кина покажа дека 25 проценти од луѓето заразени со вирусот имале отежната функција на белите дробови до три месеци.

3. Кашлица

Кашлицата е најчестиот симптом забележан кај пациенти со коронавирус, а кај некои таа траела 4-5 месеци.

4. Болки во зглобовите

Како и многу други вируси, короната, меѓу другото, може да се манифестира со болка во зглобовите.

5. Болка во градите

И ова е еден од симптомите што се повеќе се пријавува кај луѓето со Ковид.

6. Тешкотија во размислување и концентрација

Припаѓа на невролошките симптоми што се забележуваат кај пациенти со коски, заедно со главоболка, слаб сон и вознемиреност.

7. Депресија

Многу пациенти  пријавиле депресија предизвикана од коронавирусот.

8. Болки во мускулите

Неодамнешна студија за групата излечена од вирусот покажува дека до 60 проценти од нив можат да доживеат мускулна болка како придружен симптом.

9. Главоболка

Со замор, отежнато дишење и кашлица, ова е најчесто пријавениот симптом.

10. Температура

Може да се појави и да исчезне, да биде висока или ниска, но во секој случај, температурата е  еден од главните индикатори на вирусот.

11. Забрзана работа и чукање на срцето

Неколку студии покажаа дека короната влијае и на здравјето на срцето, а некои од симптомите се тахикардија и аритмија.

12. – 17. Тешки компликации на органите

Овие симптоми се поретки од оние наведени погоре, но често се пријавуваат. Еве кои се:

* воспаление на срцевиот мускул
* намалена функција на белите дробови
* акутно заболување на бубрезите
* осип на кожата и опаѓање на косата
* проблеми со сетилото за вкус и мирис, проблеми со спиењето, потешкотии со меморијата
* депресија, вознемиреност, промени во расположението

Во светот 59.1 милиони луѓе се заразени со коронавирусот. 

Крајoт на третиот бран ќе биде на четврти јануари, вели професорот Петар Кочовиќ од Србија. 

Можеби ќе ве интересира

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда