11 Декември, 2019
0.0224

ПЕИ на Фијат Цаноски коалицира со СДСМ

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2016

Партијата за европска иднина (ПЕИ)  на Фијат Цаноски предизборно ќе коалицира со СДСМ и останатите коалициони партнери. 

Ваква одлука е донесена на состанокот на Извршниот одбор одржан пред два дена во Скопје.

„Согласно постигнатиот коалиционен договор Партијата за европска иднина – ПЕИ после победата на претстојните парламентарните избори, ќе партиципира во Извршната власт и формирање на новиот Владиниот кабинет со именувани функционери од редовите на нашата партија и тоа во првиот, вториот и третиот ешалон. Согласно Статутарните одредби сите одлуки од Коалициониот договор ќе бидат верификувани на Седница на Централниот одбор на ПЕИ кој ќе се одржи на ден 12.11.2016 год. сабота во Струга“ - стои во соопштението на партијата. 

Партијата  со свои членови ќе учествува на коалиционите листи за пратеници и тоа во изборна единица 2 на позиција 15 кандидат за пратеник Сеадин Џафери, претседател на Општинската организација Скопје.

Во изборна единица 5 на позицијата 8 е Алија Камбероски, претседател на општинската организација Струга

Во изборната единица 6 на место број  17 е ставен Абдија Мерсоски, претседател на општинската организација Дебар.Можеби ќе ве интересира

Битола вечерва е лидер во аерозагадувањето

Битола вечерва е лидер во аерозагадувањето

ФОКУС НА ДЕНОТ: Kамчева раскажа кој и барал пари за „Рекет“, се плашела од моќта на Јанева

ФОКУС НА ДЕНОТ: Kамчева раскажа кој и барал пари за „Рекет“, се плашела од моќта на Јанева

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

Спортските сали во Карпош, Кисела Вода, Радовиш и Куманово им се враќаат на општините и граѓаните

Спортските сали во Карпош, Кисела Вода, Радовиш и Куманово им се враќаат на општините и граѓаните

РУТЕ ЗА ДАТУМОТ: Aлбанија не е подготвена, но Македонија е поблиску до целта

РУТЕ ЗА ДАТУМОТ: Aлбанија не е подготвена, но Македонија е поблиску до целта

ФОТО: Несекојдневно искуство на Заев и Шекеринска на носачот на авиони Хари Труман

ФОТО: Несекојдневно искуство на Заев и Шекеринска на носачот на авиони Хари Труман

Боки 13 знаеше и дека ќе го уапсат Мијалков - сведочеше Камчева, Јовановски ја праша за бугарските пријатели

Боки 13 знаеше и дека ќе го уапсат Мијалков - сведочеше Камчева, Јовановски ја праша за бугарските пријатели

Заев кај Борисов по Нова Година: Гоце Делчев и учебниците на „менито“

Заев кај Борисов по Нова Година: Гоце Делчев и учебниците на „менито“

Административците во сабота ќе засукаат ракави и ќе чистат

Административците во сабота ќе засукаат ракави и ќе чистат