21 Октомври, 2021
0.0568

ПО СМРТТА НА ДЕВОЈЧЕТО: Словенија ќе користи само Фајзер и Модерна вакцини против корона

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2021

Во иднина, имунизацијата на населението против заразна болест Ковид-19 во Словенија ќе се врши само со mRNA вакцини (Pfizer-Biontek и Moderna), и векторски (Astrazeneka и Johnson и Johnson) само во исклучителни случаи, односно по лично барање, потврди локалниот министер за здравство Јанез Поклукар.

Тоа беше препорачано од група медицински експерти откако девојче неодамна почина помалку од две недели по вакцинацијата со вакцината на Џонсон и Џонсон.

Поклукар на прес -конференцијата рече дека векторските вакцини ќе бидат достапни само за лица кои имаат контраиндикација за вакцинација со mRNA вакцини или на експлицитна желба да добијат доза на векторска вакцина

Експертите, исто така, и предложија на владата да користи вакцина Фајзер за деца под 30 -годишна возраст, поради новите податоци за ризикот од воспаление на срцевиот мускул по примањето на вакцината на Модерна.

Поклукар рече дека половина од Словенците се вакцинирани со mRNA, а другите половина со векторски вакцини. Вкупно 49,5 проценти од населението беше вакцинирано.

На прашањето дали промената на стратегијата ќе го намали интересот за вакцинација, министерот рече дека користењето побезбедни mRNA вакцини ќе ја зголеми довербата на јавноста, а со тоа и стапката на вакцинирана популација.

Поклукар, исто така, рече дека препораката на експертите за давање трета доза на лица со ослабен имунитет и оние постари од 65 години, за кои ќе се користат mRNA вакцини, пред се Фајзер, е прифатена.


Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка