12 Јули, 2020
0.0454

Побарана оставка од директорот на грчкиот Завод за статистика

Објавено во: Балкан 28 Јануари, 2013

Вработените во грчкиот Завод за статистика ЕЛСТАТ побараа оставка од директорот Андреас Јоргу, кого го обвинуваат дека намерно го „напумпал“ дефицитот на Грција, со цел да се драматизира финансиската ситуација во земјата. Поранешниот заменик шеф на одделот на ММФ за статистика, кој е именуван во август 2010 година за да го реорганизира грчкиот статистички завод, ги отфрли обвинувањата на двајца вработени во ЕЛСТАТ за наводното фалсификување на податоците за грчкиот буџет во 2009 година.

Владата и Статистичката служба на ЕУ - Евростат, ја прифатија одбраната на директорот Јоргу, потврдувајќи дека презентираните податоци биле согласно пропишаните европски норми.

Но, Синдикатот на вработените во ЕЛСТАТ соопшти дека Јоргу не може да остане на досегашната функција се додека правосудните органи не докажат дека не е виновен.

Датумот за почеток на судскиот процес против директорот на ЕЛСТАТ, на кого му се заканува минимална казна затвор од пет години доколку се докаже дека е виновен, се уште не е одреден.

Можеби ќе ве интересира

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите