27 Октомври, 2021
0.0217

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, еве што пишуваат бугарските медиуми

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2021

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, пишува бугарскиот медиум Лупа.бг. 

Ова следи откако премиерот Зоран Заев најави дека ќе се менуваат учебниците кои ги содржат термините „бугарски фашистички окупатор“, во знак на пријателскиот дух со Бугарија. Дел од бугарските медиуми пишуваат дека пораката се совпаднала со Денот на независноста кој вчера го одбележаа.

„Заев: Нема да ги нарекуваме бугарски фашисти, ќе одговорам на барањата на Радев“, пишува Бгнес. 

„Заев: Некои Македонци биле помошници на фашистите“, пишува бугарски Труд. 

Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада