18 Април, 2024
0.0581

Почесен конзул станува стратешки инвеститор во Македонија

Објавено во: Економија 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Почесниот конзул на Македонија во Антверпен, Рејес Лемесн, е сопственик на АИМ Греен Тецх, четвртиот стратешки инвеститор кој треба да биде озаконет во Собранието и на ЕСМ да му продава електрична енергија произведена од фотоцентрали и од гасни мотори.

Како што објави БИРН, станува збор за стартап компанија која нема претходни проекти во енергетиката, а од Владата рекле дека тоа што Белгиецот е почесен конзул не му донела повластена позиција.

Леменс, кој е познат по тоа што неговата компанија АИМ им ги гради фабриките на странските инвеститори во слободните индустриски зони, во изјава за БИРН рекол дека неговата инвестиција ќе биде „иновативен метод“.

На прашањето дали позицијата почесен конзул и честите контакти и пристап до високи владини функционери го ставаат во повластена позиција пред другите кандидати на конкурсот, Леменс е категоричен дека тоа нема влијание. Тој инсистира дека ништо не добива од Македонија, туку дека само носи инвестиции.

„Ништо не бараме, никакви субвенции, имаме земја, ние сакаме да донесеме пари, да направиме добро“, вели тој.

Како стратешки инвеститор, Леменс планира да инвестира 174 милиони евра во капацитети во Неготино, Могила, Гевгелија, Кичево, Илинден и во Петровец, каде што веќе поседува земјиште. Кога целосно би биле функционални, тие би задоволувале отприлика осум проценти од годишната потрошувачка на струја во Македонија. Во договорот и посебниот закон се предвидува државата да го откупува целото негово производство.

Можеби ќе ве интересира

ГЕРМАНСКА ЕКОНОМИЈА: Дали избегнаа рецесија?

ГЕРМАНСКА ЕКОНОМИЈА: Дали избегнаа рецесија?

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

НИШТО ОД НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТИТЕ? Еве кои се причините

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ ПОЗНАТИОТ ГИГАНТ! Истражувањата откриле повеќе шеќер и млеко во храната за бебиња испратена во сиромашните земји

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ ПОЗНАТИОТ ГИГАНТ! Истражувањата откриле повеќе шеќер и млеко во храната за бебиња испратена во сиромашните земји

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА „МАКПЕТРОЛ“ КУПИЛ 14 АКЦИИ - еве колку е платен акционерскиот пакет

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА „МАКПЕТРОЛ“ КУПИЛ 14 АКЦИИ - еве колку е платен акционерскиот пакет

ДИРЕКТОР НА СКОПСКА ФИРМА ПОДНЕСЕ НЕОТПОВИКЛИВА ОСТАВКА ПО ГОДИНА И ПОЛОВИНА МЕНАЏИРАЊЕ - промени во раководството на „РЖ Интертрансшпед“

ДИРЕКТОР НА СКОПСКА ФИРМА ПОДНЕСЕ НЕОТПОВИКЛИВА ОСТАВКА ПО ГОДИНА И ПОЛОВИНА МЕНАЏИРАЊЕ - промени во раководството на „РЖ Интертрансшпед“

ИМ ЗДОСАДИЛЕ ВИСОКИТЕ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА, ПА РЕШИЛЕ САМИ ДА ПРОИЗВЕДУВААТ: Еве како изгледа енергетска заедница на група Грци

ИМ ЗДОСАДИЛЕ ВИСОКИТЕ СМЕТКИ ЗА СТРУЈА, ПА РЕШИЛЕ САМИ ДА ПРОИЗВЕДУВААТ: Еве како изгледа енергетска заедница на група Грци

КРАЈ НА „ПРАВИЛАТА НА САМО ЕДЕН ЧОВЕК“ - тајвански гигант го воведе системот на ротирачки директори

КРАЈ НА „ПРАВИЛАТА НА САМО ЕДЕН ЧОВЕК“ - тајвански гигант го воведе системот на ротирачки директори

ЗА ОВАА РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА, ПЛАТА ОД 2.500 ЕВРА - обезбедени сместување и храна, а ЕУ пасош не ви е потребен

ЗА ОВАА РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА, ПЛАТА ОД 2.500 ЕВРА - обезбедени сместување и храна, а ЕУ пасош не ви е потребен

ЛАНИ „ИЗМЕСИЈА“ ФАНТАСТИЧЕН ПРОФИТ, АМА СО НЕГО ЌЕ ПОКРИВААТ СТАРИ МИНУСИ - кои се акционерите што нема да добијат дивиденда од најголемиот производител на леб

ЛАНИ „ИЗМЕСИЈА“ ФАНТАСТИЧЕН ПРОФИТ, АМА СО НЕГО ЌЕ ПОКРИВААТ СТАРИ МИНУСИ - кои се акционерите што нема да добијат дивиденда од најголемиот производител на леб