28 Јануари, 2023
0.0329

Почина легендарниот гитарист Џеф Бек, ненадејно се заразил со менингитис

Објавено во: Стил 12 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Џеф Бек, еден од највлијателните рок гитаристи на сите времиња, почина на 78-годишна возраст. Британскиот музичар се прослави како дел од Yardbirds, каде што го замени Ерик Клептон, пред да ја формира групата Џеф Бек со Род Стјуарт.

Неговиот стил на свирење ја редефинирал музиката на гитара во 1960-тите и влијаел на движењата како хеви метал, џез-рок, па дури и панкот. Смртта на Бек беше потврдена на неговата официјална страница на Твитер.

„Во име на неговото семејство, со длабока и длабока тага ја споделуваме веста за смртта на Џеф Бек. Откако ненадејно се зарази со бактериски менингитис, тој почина мирно во средата“, се вели во соопштението.


Легендарна е поврзаноста на Бек со Џими Хендрикс, кој го почитуваше Бек како еден од најдобрите гитаристи во доцните шеесетти години.

Неговиот стил на свирење се промени во текот на кариерата, тој се смета за зачетник на употребата на дисторзија во рок музиката, како и свирење без пик, со прстите на копчето за засилување и вибрато-форк, што му даде до сега нечуен звук. .

Имаше успех со соло плочи во текот на седумдесеттите, но во поголемиот дел од кариерата свиреше со други музичари и во таканаречените „супергрупи“.

Ќе го паметиме и по легендарната сцена од филмот Blow up на Микеланџело Антониони, во која тој ја крши гитарата, незадоволен од откажувањето на засилувачот за време на свирка со Yardbirds.

Кога во 2009 година беше примен во Рокенрол Куќата на славните по втор пат, Бек рече: „Свирам како што свирам затоа што ми дозволува да ги измислам најболните можни звуци“. Сега тоа е поентата, нели? Не ми е грижа за правилата. Всушност, ако не ги прекршам правилата барем 10 пати во секоја песна, тогаш не си ја вршам работата како што треба.

Реагирајќи на веста за неговата смрт, пејачот Род Стјуарт го нарече Бек „најголемиот“.

Објавувајќи заедничка фотографија на Инстаграм, тој напиша: „Џеф Бек беше од друга планета. Рони Вуд и јас бевме однесени во САД во доцните 1960-ти од Џеф Бек...

„Тој беше еден од ретките гитаристи кој кога свиреше во живо ме слушаше како пеам и ме придружуваше. Џеф, ти беше најголем човек. Ти благодарам за се. ПОЧИВАЈ ВО МИР."

Американската рок група Hollywood Vampires, составена од Џони Деп, Алис Купер, Џо Пери и Томи Хенриксен, му оддаде почит на Бек со зборовите: „Починувањето на нашиот драг пријател и легенда на гитарата“.

„Неверојатното свирење и страста на Џеф за гитарата беа инспирација за сите нас“, напиша бендот.

„Тој беше вистински иноватор и неговото наследство ќе живее преку неговата музика. Почивај во мир Џеф“.

Џими Пејџ од Лед Цепелин му оддаде почит на Бек како „воин со шест жици“ и ја пофали неговата „очигледно неограничена“ музичка имагинација.

Фронтменот на Ролинг Стоунс, Мик Џегер сподели клип од нив како свират заедно, велејќи дека музиката изгубила „еден од најголемите гитаристи во светот“ и дека тој многу ќе ни недостасува на сите нас.

Фронтменот на Black Sabbath, Ози Озборн, рече дека е чест да се знае и да се свири со Бек, а гитаристот на Квин Брајан Меј го нарече Бек „апсолутен врв на свирењето гитара“ и „крваво фино човечко суштество“.

Роден како Џефри Арнолд Бек во Валингтон, Сари, музичарот се заљубил во рокенролот како дете и ја изградил својата прва гитара како тинејџер.

По краток престој на Вимблдон колеџот за уметност, тој продолжи да игра со Screaming Lord Sutch and the Tridents.

Кога Ерик Клептон ги напушти Yardbirds во 1965 година, Џими Пејџ му предложи да го ангажира Бек - и тој продолжи да свири на хитови како што се I'm A Man и Shapes Of Things, каде што неговата пионерска употреба на повратни информации влијаеше на музичарите како Пол Макартни и Џими. Хендрикс.

Тој остана во Yardbirds речиси две години, пред да започне соло кариера, објавувајќи го првиот сингл Hi Ho Silver Lining.

Сепак, тој брзо ја формираше групата Џеф Бек, чии први два албума, Вистина (1968) и Бек-Ола (1969), промовираа жесток пристап кон блузот што ги постави темелите на хеви металот.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ПАРФЕМ СО 2 ГИНИСОВИ РЕКОРДИ ПРОДАДЕН ЗА 1,3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ! Шишето е украсено со дијаманти и бисери

ПАРФЕМ СО 2 ГИНИСОВИ РЕКОРДИ ПРОДАДЕН ЗА 1,3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ! Шишето е украсено со дијаманти и бисери

Поентата на овој наш живот е да бидеме репродуктивни, да ни се шири семејството: Ексклузивно интервју со Цеца Ражнатовиќ за Женски магазин

Поентата на овој наш живот е да бидеме репродуктивни, да ни се шири семејството: Ексклузивно интервју со Цеца Ражнатовиќ за Женски магазин

ОВОЈ ЦВЕТ ТРЕБА ДА СЕ ИМА ВО СТАНОТ - ги брка лошите луѓе и депресијата, а ги чува добрите односи во семејството

ОВОЈ ЦВЕТ ТРЕБА ДА СЕ ИМА ВО СТАНОТ - ги брка лошите луѓе и депресијата, а ги чува добрите односи во семејството

ВНУКАТА НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА БРЕМЕНА! Бакингемската палата сподели радосна вест, еве кога се очекува новороденчето!

ВНУКАТА НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА БРЕМЕНА! Бакингемската палата сподели радосна вест, еве кога се очекува новороденчето!

ОДБИВАМ ДА СУМ РОБ НА ГОДИНИТЕ КОИ ДОАЃААТ, ОДБИВАМ ДА СЕ ЛИШАМ ОД РАБОТИ КОИ НЕ МИ ЛИЧАТ НА ГОДИНИТЕ - Ана Бунтеска за 51-от роденден

ОДБИВАМ ДА СУМ РОБ НА ГОДИНИТЕ КОИ ДОАЃААТ, ОДБИВАМ ДА СЕ ЛИШАМ ОД РАБОТИ КОИ НЕ МИ ЛИЧАТ НА ГОДИНИТЕ - Ана Бунтеска за 51-от роденден

Родителите нѐ испраќаа за Австралија, а ние се шегувавме со нив: Андријана со љубов се сеќава на приказни со Тоше

Родителите нѐ испраќаа за Австралија, а ние се шегувавме со нив: Андријана со љубов се сеќава на приказни со Тоше

Антониа наполни 22 години и објави дека е бремена: Партнерот е долгогодишен пријател на Иван (ФОТО)

Антониа наполни 22 години и објави дека е бремена: Партнерот е долгогодишен пријател на Иван (ФОТО)

МНОГУ НИ НЕДОСТИГАШ БАТЕ, КАКО ВРЕМЕТО ДА ЗАСТАНАЛО, НИШТО НЕ Е ИСТО КАКО ПОРАНО - сеќавањата на Тоше никогаш нема да избледат

МНОГУ НИ НЕДОСТИГАШ БАТЕ, КАКО ВРЕМЕТО ДА ЗАСТАНАЛО, НИШТО НЕ Е ИСТО КАКО ПОРАНО - сеќавањата на Тоше никогаш нема да избледат

БОЛНО СЛАБА - Следбениците со жестоки критики кон Јелена Ѓоковиќ за нејзиниот изглед

БОЛНО СЛАБА - Следбениците со жестоки критики кон Јелена Ѓоковиќ за нејзиниот изглед