26 Ноември, 2022
0.0331

Почина Сачин Литлфедер, актерката која пред 5 децении го одби Оскарот во име на Марлон Брандо

Објавено во: Стил 03 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Пред неколку недели, таа доби извинување од Академијата за филмски уметности и науки за односот на организацијата кон доделувањето на Оскарите во 1973 година.

Активистката Сачин Литлфедер почина на 75-годишна возраст, неколку недели откако доби извинување од Академијата за филмски уметности и науки за третманот на организацијата на доделувањето на Оскарите во 1973 година, кога таа одби Оскар во име на Марлон Брандо.

Академијата за филмски уметности и науки соопшти дека Литлфедер починала во неделата во нејзиниот дом во Новато, Калифорнија, според нејзиниот старател.

Организацијата пред две недели одржа настан во чест на Littlefeather за вечер на „разговор, исцелување и славење“.

Кога Брандо ја освои наградата за најдобар актер во „Кум“, Литлфорд, во фустан од кожа и мокасини, дојде на церемонијата во 1973 година на местото на актерот, се качи на сцената и стана првата домородна Американка што го стори тоа на доделување на Оскарите.

Кога таа се појави во име на Брандо во 1973 година, Литлфедер во својот говор тогаш рече: „Со големо жалење Брандо не може да ја прифати оваа многу дарежлива награда, а причините за тоа се третманот на американските Индијанци денес од страна на филмската индустрија - и на телевизија во репризи на филмови, како и неодамнешните настани кои се случија едно време во Wounded Knee, Јужна Дакота“.

Некои од публиката ја исвиркаа. Џон Вејн, кој во тоа време бил зад сцената, наводно бил бесен. Во годините оттогаш, Литлфедер изјави дека била исмејувана, дискриминирана и лично нападната поради нејзиното кратко појавување на доделувањето на Оскарите.

Поради сето ова, Академијата ѝ се извини на Сачин Литлфедер по речиси пет децении, пишува Daily Mail.


Фото и Видео: Youtube

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Лаф-муабет со Дарко Панчев: Јасно и гласно кажувам, од дома поубаво нема, државата само да е средена како што треба

Лаф-муабет со Дарко Панчев: Јасно и гласно кажувам, од дома поубаво нема, државата само да е средена како што треба

ПРОМЕНИ НА ПРОФИЛОТ: Еве што ќе укине Фејсбук

ПРОМЕНИ НА ПРОФИЛОТ: Еве што ќе укине Фејсбук

Најубавиот актер на светот во програма во живо дозна ужасни вести: Докторите открија како ќе заврши неговиот живот

Најубавиот актер на светот во програма во живо дозна ужасни вести: Докторите открија како ќе заврши неговиот живот

Мартина Димовска, првата Македонка која оствари аналогна мисија на Марс: Малите достигнувања ме пласираа на светската вселенска сцена

Мартина Димовска, првата Македонка која оствари аналогна мисија на Марс: Малите достигнувања ме пласираа на светската вселенска сцена

Ова е најбрзиот сериски електричен автомобил: Доаѓа од Хрватска, а може да достигне 412 km на час (ВИДЕО)

Ова е најбрзиот сериски електричен автомобил: Доаѓа од Хрватска, а може да достигне 412 km на час (ВИДЕО)

Aлуминиумската фолија е ваш сојузник за потопол дом, еве зошто...

Aлуминиумската фолија е ваш сојузник за потопол дом, еве зошто...

И во петтиот месец од бременоста по 10 часа сум на високи потпетици: Водителката Марија од „Бекстејџ“ која живее во Словенија чека син

И во петтиот месец од бременоста по 10 часа сум на високи потпетици: Водителката Марија од „Бекстејџ“ која живее во Словенија чека син