29 Март, 2023
0.0269

Почна да учи на 94 години, се сретна со Брижит Макрон и почина како најстара ученичка во светот

Објавено во: Свет 18 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

На 94 години Присила Ситиени од Кенија реши да се школува, а сега почина како најстарата ученичка на светот со 99 години. 

Нејзиниот внук, Сами Чепсирор, изјавил во четвртокот за дневниот весник The Standard, дека таа починала во средата во својот дом откако кај неа се развила торакална компликација.

„Гого имаше добро здравје и одеше в училиште се до три дена пред смртта, кога доби болки во градите, поради што мораше да го прекине учењето. Бевме многу горди на неа“, рекол внукот.

Ситиени имаше 94 години кога успеала да го убеди директорот на училиштето во нејзиното село во Големата раседна долина да ја прими во училиштето, што УНЕСКО го пофали како „пример за нејзината заедница и пошироко“.

Во интервју за УНЕСКО лани, Ситиени рече дека сакала да ги мотивира младите мајки во својата татковина да се вратат на училиште откако ќе родат деца наместо да се откажат од образованието.

Врз основа на нејзината приказна е создаден францускиот документарен филм „Гого“, благодарејќи на кој Кенијката лани ја посети Франција и се сретна со првата дама Брижит Макрон. Веројатно тоа беше првпат во животот да ја напушти татковината. 

Можеби ќе ве интересира

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби