01 Октомври, 2023
0.0326

ПОЧНАА ДА ЛЕТААТ ОТКАЗИ: Осум илјади работници ќе останат без работа заради вештачката интелигенција

Објавено во: Економија 01 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Извршниот директор на IBM, Арвинд Кришна, најави претходно овој месец дека компанијата ќе направи пауза од вработувањата, но тоа не е се. Тој исто така изјави дека компанијата планира да замени речиси 8.000 работни места со вештачка интелигенција.

Кришна истакна дека резервните функции, особено секторот за човечки ресурси (HR), ќе бидат првите што ќе се соочат со овие промени.

Транзицијата ќе се случи постепено во текот на следните неколку години, при што машините потенцијално ќе заземат до 30 проценти од раните слотови кои не се соочуваат со клиентите. Ова значи дека работниците во финансии, сметководство, човечки ресурси и други области најверојатно ќе се соочат со силна конкуренција од роботи и алгоритми.

Оваа одлука зборува во име на зголемување на автоматизацијата и вештачката интелигенција во различни сектори, пишува порталот Бензинга.

Ова не е прв пат компанијата да се најде на насловните страници за отпуштање работници.

Претходно оваа година, IBM, исто така, објави дека ќе укине 3.900 работни места, што укажува на поголем тренд кон автоматизација и мерки за намалување на трошоците во технолошката индустрија.

Иако IBM не е единствениот технолошки гигант што неодамна ги намали работните места, со отпуштања кои ги погодија и Мета, Амазон, Твитер и Мајкрософт, јасно е дека вештачката интелигенција брзо ја трансформира работната сила.

Кришна е оптимист за изгледите за вештачка интелигенција на работното место, укажувајќи на способноста на технологијата да се справи со илјадници часови трудоинтензивни задачи во области како што се финансиите, сметководството и човечките ресурси.

Се предвидува дека вештачката интелигенција ќе додаде неверојатни 16 трилиони долари на глобалната економија до 2030 година.

Изгледите за масовна автоматизација се високи, бидејќи новиот извештај на економистите на Goldman Sachs открива дека до 300 милиони работни места со полно работно време ширум светот би можеле да бидат погодени од најновиот бран на технологија за вештачка интелигенција, вклучувајќи го и ChatGPT. Извештајот сугерира дека 18 отсто од целата работа ширум светот потенцијално може да биде заменета со машини, а најтешко ќе бидат погодени најнапредните економии.

Оваа вест сигнализира голема промена во начинот на кој компаниите работат во дигиталната ера. И ова е веројатно само почеток. ВИ тивко станува дел од нашиот секојдневен живот.

Можеби ќе ве интересира

КРЕАТОРОТ НА ПОПУЛАРНАТА ИГРА FORTNITE ДЕЛИ МАСОВНИ ОТПУШТАЊА: Вработените се збогуваат со „Epic Games“ и во Нови Сад

КРЕАТОРОТ НА ПОПУЛАРНАТА ИГРА FORTNITE ДЕЛИ МАСОВНИ ОТПУШТАЊА: Вработените се збогуваат со „Epic Games“ и во Нови Сад

ЗАПИРААТ НОВИТЕ ВРАБОТУВАЊА ВО ГЕРМАНИЈА: Намалено производство, помал број на работници

ЗАПИРААТ НОВИТЕ ВРАБОТУВАЊА ВО ГЕРМАНИЈА: Намалено производство, помал број на работници

АВСТРИЈА ДОБИВА НАЈНОВА ГЕНЕРАЦИЈА НОЌНИ ВОЗОВИ: Луксузни и брзи, ќе се движат со 230 километри на час

АВСТРИЈА ДОБИВА НАЈНОВА ГЕНЕРАЦИЈА НОЌНИ ВОЗОВИ: Луксузни и брзи, ќе се движат со 230 километри на час

CREDIT SUISSE“ ИЗГУБИ РЕЧИСИ 13 ОТСТО ОД СВОЈАТА РАБОТНА СИЛА: „Не можеме да создаваме работни места за секого“, објави Серџо Ермонти

CREDIT SUISSE“ ИЗГУБИ РЕЧИСИ 13 ОТСТО ОД СВОЈАТА РАБОТНА СИЛА: „Не можеме да создаваме работни места за секого“, објави Серџо Ермонти

ПОЗНАТ РЕСТОРАН НАПРАВИ ПОТЕГ ЗА ПОФАЛБА: Ги намали цените поради зголемените трошоци, со дополнителен попуст за вработените

ПОЗНАТ РЕСТОРАН НАПРАВИ ПОТЕГ ЗА ПОФАЛБА: Ги намали цените поради зголемените трошоци, со дополнителен попуст за вработените

ДАЛИ Е МОЖНО, СО ПЛАТА ОД 4.000 ЕВРА НА „РАБОТ НА СИРОМАШТИЈА“: Во оваа европска земја најмногу пари се трошат за кирија и здравствено осигурување

ДАЛИ Е МОЖНО, СО ПЛАТА ОД 4.000 ЕВРА НА „РАБОТ НА СИРОМАШТИЈА“: Во оваа европска земја најмногу пари се трошат за кирија и здравствено осигурување

РАСТАТ ПЛАТИТЕ: Колку заработуваат Црногорците?

РАСТАТ ПЛАТИТЕ: Колку заработуваат Црногорците?

Здрава е, но и скапа за повеќето граѓани – имаме ли навика да купуваме бамја?

Здрава е, но и скапа за повеќето граѓани – имаме ли навика да купуваме бамја?

Две балкански земји имаат највисока инфлација во ЕУ

Две балкански земји имаат највисока инфлација во ЕУ