22 Јуни, 2024
0.0256

ПОДДРШКА ЗА ВУЧИЌ: Колони возила со српско знаме во Белград и Косовска Митровица

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Колони возила со српско знаме имаше во Белград и Косовска Митровица за поддршка на српскиот претседател Александар Вучиќ откако денеска во Обединетите нации е усвоена Резолуцијата за геноцидот во Сребреница. 

Имаше и транспарент на кој пишува „Србите не се геноциден народ“. 

„Слогата ќе биде пораз за ѓаволот! Секогаш слободни и никогаш поразени! Поддршка за претседателот Вучиќ во безмилосната борба за нашиот народ и држава! Да живеат Србија и Српска засекогаш!“, напиша премиерот Милош Вучевиќ на својот Инстаграм профил.

Медиумите пренесуваат и за протестот пред владата во Подгорица поради гласањето на Црна Гора за резолуцијта за геноцид во Сребреница.

Хрватска го поздрави усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница во Генералното собрание на ОН, нагласувајќи дека Загреб својата позиција ја заснова на почитување на меѓународното право.

Во Сребреница во јули 1995 година босанските Срби убиле над 8.000 Бошњаци. 

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание