17 Јануари, 2021
0.0207

Погледнете како медицински сестри се спремаат да влезат кај заразените со корона вирус

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Март, 2020

Екипата на ББЦ објави видео од одделението за интензивна нега во Сеул, во Јужна Кореја, каде што се сместени пациентите болни од коронавирусот. Снимката што е објавена денеска покажува како медицинските сести се подготвуваат за влезат меѓу пациентите со Ковид-19

Од главата до петиците имаат со заштитна опрема, а велат дека најтешко им е да слушнат што им зборуваат пациентите, токму заради заштитната опрема. Комуникацијата е речиси невозможна, а по завршувањето на смената, медицинските сестри се буквало натопени во сопствената пот.

Во болницата постои црвена линија која не смее да се премине. Таа сигнализира дека сте влегле во можно контаминирано подрачје, па веднаш мора темелна дезинфекција. Процесот на дезинфекција трае цели два часа, а медицинските сести и лекарите тоа го прават и по неколку пати во својата смена.

Сите детали погледнете ги во видеото на ББЦМожеби ќе ве интересира

САМО ШТО СТИГНА ВО МОСКВА ГО УПАСИЈА: Рускиот опозициски лидер Навални приведен на аеродромот во Москва

САМО ШТО СТИГНА ВО МОСКВА ГО УПАСИЈА: Рускиот опозициски лидер Навални приведен на аеродромот во Москва

ЕВРОПА ГИ ЗАСИЛУВА КАРАНТИНСКИТЕ МЕРКИ: Жестоки протести во Холандија и Австрија

ЕВРОПА ГИ ЗАСИЛУВА КАРАНТИНСКИТЕ МЕРКИ: Жестоки протести во Холандија и Австрија

Конгресменот Лу Кореја позитивен на Ковид-19 и по примање на вакцината

Конгресменот Лу Кореја позитивен на Ковид-19 и по примање на вакцината

ПОТОНА РУСКИ ТОВАРЕН БРОД: Пет морнари се спасени, двајца загинаа од 13-члениот екипаж

ПОТОНА РУСКИ ТОВАРЕН БРОД: Пет морнари се спасени, двајца загинаа од 13-члениот екипаж

Хуавеј се жали на одлуката на судот по исклучувањето од 5Г мрежата на Шведска

Хуавеј се жали на одлуката на судот по исклучувањето од 5Г мрежата на Шведска

ГРОЗОМОРНО ВИДЕО: 25-годишен Србин застрелан додека си го шетал кучето, во полусвесна состојба се уште го држел поводникот на миленикот

ГРОЗОМОРНО ВИДЕО: 25-годишен Србин застрелан додека си го шетал кучето, во полусвесна состојба се уште го држел поводникот на миленикот

НОВИ НАУЧНИ СОЗНАНИЈА: Сите кои сакаат да се вакцинираат против Ковид-19 прво треба да направат две работи

НОВИ НАУЧНИ СОЗНАНИЈА: Сите кои сакаат да се вакцинираат против Ковид-19 прво треба да направат две работи

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

КОЈ Е НАСЛЕДНИКОТ НА МЕРКЕЛ: Го нарекуваат „Турски Армин“, еве зошто

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес

ПРОДОЛЖУВА ПОТРАГАТА ПО ПРЕЖИВЕАНИ: Индонезија утринава доживеа уште еден силен потрес