15 Април, 2024
0.0253

ПОГРЕБАЛНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ СМЕАТ ДА ГО ПРЕНЕСАТ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ: Утре е погребот, можно е да има и апсења

Објавено во: Свет 29 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Се плашам дека погребот нема да помине мирно, вели Јулија, сопругата на починатиот руски опозиционер Алексеј Навални. 

Погребот ќе се одржи утре во руската престолнина Москва.  Кира Јармус, портпаролката на Навални, на 6. објави дека богослужбата ќе се одржи во црквата на иконата на Богородица во московскиот кварт Маржино, каде што порано живеел Навални. Тој потоа ќе биде погребан на гробиштата Борисов. Соработниците на Навални велат дека Кремљ ги спречил нивните обиди да организираат посебна граѓанска комеморација. Кремљ ги негираше нивните обвинувања.

„Фактот што немаме граѓанска комеморација и што не можеме правилно да се збогуваме со Навални е вина на двајца – Владимир Путин и Сергеј Собјанин (градоначалникот на Москва). Оние од Кремљ го убиваа, го исмеваа, се потсмеваа на мајка му. Сега му се потсмеваат на сеќавањето“, напиша Јулија Навални, неговата сопруга на социјалната мрежа Х.

Навална напомена дека не знае дали ќе има апсења за време на погребот. Сојузниците на Навални денеска објавија дека се блокирани сите нивни обиди да ангажираат погребно возило за да го донесат неговото тело на погребот во Москва. Јармиш на X напиша дека непознати лица се заканувале на погребални фирми и затоа никој не се согласува да го пренесе неговото тело. Иван Жданов, друг соработник на Навални, најави дека неговиот тим допрва ќе најде начин да го оствари тоа. Навални почина на 16 февруари во затвор во северна Русија. Неговите сојузници го обвинуваат претседателот Владимир Путин дека го убил Навални. Кремљ вели дека Навални починал од природна смрт. И украинскиот разузнавач Кирило Буданов рече дека ќе ги разочара луѓето и дека Навални починал од тромбоза. 

Можеби ќе ве интересира

МАКРОН, ШОЛЦ И КАМЕРОН СЕ ЗАГРИЖЕНИ: Го повикаа Израел да не ги ескалира односите со Иран

МАКРОН, ШОЛЦ И КАМЕРОН СЕ ЗАГРИЖЕНИ: Го повикаа Израел да не ги ескалира односите со Иран

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

СВЕШТЕНИК ИЗБОДЕН СРЕДЕ СЛУЖБА ВО УШТЕ ЕДНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО СИДНЕЈ: Маж облечен во црно нападна луѓе во црква, драма се емитува ВО ЖИВО (ВИДЕО)

СВЕШТЕНИК ИЗБОДЕН СРЕДЕ СЛУЖБА ВО УШТЕ ЕДНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО СИДНЕЈ: Маж облечен во црно нападна луѓе во црква, драма се емитува ВО ЖИВО (ВИДЕО)

„Најсиромашните земји стануваат уште посиромашни“: Светска банка алармира - нема развој, државите не можат да ги вратат кредитите

„Најсиромашните земји стануваат уште посиромашни“: Светска банка алармира - нема развој, државите не можат да ги вратат кредитите

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

ЖИТЕЛИТЕ НА НЕКОИ ЗЕМЈИ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ „ПОСЛОБОДНО“ ОД ДРУГИТЕ: Еве кој има најмоќни пасоши во ЕУ

Судењето на Доналд Трамп: Поранешниот претседател и аферата со порно актерката Сторми Даниелс - колку се силни адутите на обвинителот

Судењето на Доналд Трамп: Поранешниот претседател и аферата со порно актерката Сторми Даниелс - колку се силни адутите на обвинителот

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ПРИСТИГНА ПРВАТА ЖАЛБА НА РАБОТНИК ОД БАЛКАНОТ ВО ГЕРМАНИЈА: Му биле прекршени правата, еве за што станува збор

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

„ГЛАВНА ЗАКАНА ЗА МИРОТ“: во Советот за безбеднот на ОН Иран и Израел меѓусебно се обвинуваат - „сега треба да се симнат ракавиците“

„ГЛАВНА ЗАКАНА ЗА МИРОТ“: во Советот за безбеднот на ОН Иран и Израел меѓусебно се обвинуваат - „сега треба да се симнат ракавиците“