13 Април, 2024
0.0257

ПОКРЕНАТА ТУЖБА ПРОТИВ НАЈГОЛЕМИОТ ПРОИЗВОДИТЕЛ НА МИНЕРАЛНА ВОДА - „Ова е голема измама“

Објавено во: Економија 23 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Здружението за заштита на потрошувачите Foodwatch вчера објави дека покренува тужба против Nestlé Waters и Sources Alma.

Тужбата е поднесена поради забранетите третмани за дезинфекција што ги користеле за неколку од нивните брендови на минерална вода.

Никој, дури ни мултинационална компанија како Нестле, не е над законот“, изјави директорката за информации на здружението Foodwatch, Ингрид Крагл, пренесува Фигаро.

Организацијата Foodwatch смета дека споменатите компании ја прекршиле Европската директива за минерални води, Кодексот за потрошувачи и Кодексот за јавно здравје.

На крајот на јануари, најголемиот светски производител на минерална вода, Нестле Вотерс, откри дека користел забранети третмани за прочистување на некои брендови на минерална вода (Perrier, Vittel, Hépar, Contrex).

„Ова е огромна измама за која гласачите на Нестле, групата Sours Alma и француската држава ќе треба да одговорат“, тврди Foodwatch.

Истрагата на француската влада објавена од медиумите покажа дека речиси секоја трета марка минерална вода во Франција е подложена на третман за прочистување што треба да се користи само за вода од чешма, објави порталот Франс 24 на крајот на јануари.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

„Резултатите требаше да бидат подобри“ - зголемен е бројот на термоелектрани на јаглен во светот

ФОЛКСВАГЕН СЕ ШИРИ ВО КИНА - најавија инвестиција од 2,5 милијарди евра

ФОЛКСВАГЕН СЕ ШИРИ ВО КИНА - најавија инвестиција од 2,5 милијарди евра

ЈА НАДМИНА НИГЕРИЈА: Koја држава е најголем производител на нафта во Африка?

ЈА НАДМИНА НИГЕРИЈА: Koја држава е најголем производител на нафта во Африка?

НЕМА ДА ИМ ДАВА ГОТОВИНА: Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците

НЕМА ДА ИМ ДАВА ГОТОВИНА: Германија сака да го обесхрабри доаѓањето на бегалците

МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот

МФ: Системска контрола на финансиските друштва по стапување на сила на Правилникот за кредитен ризик – проценка на кредитната способност и идентификација на клиентот

ВМРО – ДПМНЕ ја прифати Декларацијата за развивање и унапредувње на приватниот геодетски сектор

ВМРО – ДПМНЕ ја прифати Декларацијата за развивање и унапредувње на приватниот геодетски сектор

ПРОДОЛЖУВА РАСТОТ НА ТУРИСТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА - и февруари имало повеќе странци отколку домашни гости

ПРОДОЛЖУВА РАСТОТ НА ТУРИСТИТЕ ВО ЗЕМЈАВА - и февруари имало повеќе странци отколку домашни гости