05 Март, 2021
0.0226

ИЗВОРИ ОД МВР: Преземаме активности за пронаоѓање на Мијалков, судот му одреди мерка куќен притвор

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2021

Според информации на Фактор кои се уште се неофицијални, судот му одреди мерка куќен притвор на Сашо Мијалков. 

Од МВР неофицијални извори велат дека преземаат мерки за негово пронаоаѓање.

„Преземаме мерки и активности за негово пронаоѓање“, велат за Фактор неофоцијални извори од МВР. 

Припадници на полицијата вечерва го бараат на повеќе локации поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалов.

Ова следува откако полицијата не успеала да го најде во неговиот дом на Водно, како и на други локации, за да му го врачи решението со кое мерките за препазливост во случајот Таргет-Тврдина, му се заменуваат со куќен притвор, до изрекувањето на првостепената пресуда,

Според информциите, за Мијалков е распишана централна потерница.

Освен тоа што не успеачле да го пронајдат во неговиот дом на Водно, полицијата не го пронашла Сашо Мијалков ниту во хотелот Мериот.

Инаку, пресудата за случајот Таргет Тврдина е закажана за 26 февруари, во кој осомничен е и Мијалков.

Полицијата, го бара Мијалков и на повеќе локации низ Скопје, каде што тој често престојува, како и во зграда во близина на домот за деца без родители во Скопје, каде има стан.

Како што е познато, за случајот Таргет-Тврдина Обвинителството пред неколу дена ги искажа завршните зборови, со што сега следува објавување на пресудата. Според Обвинителството, Мијалков од канцеларија вршел нелегално прислушување. Неговата одбрана ги орфрли бвинувањата.

На својот фејсбук профил, кој го отвори неодамна, Мијалков нема никаква објава.

Последна е онаа од 24 септември каде се збогува со Амди Бајрам.

Инаку, граѓаните на социјалните мрежи веќе го споделуваат своето незадоволство од можното бегство на поранешниот шеф на УБК.  

Можеби ќе ве интересира

Во Скопје има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус

Во Скопје има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус

Од понеделник ќе се знае дали ќе има рестрикции и какви

Од понеделник ќе се знае дали ќе има рестрикции и какви

Филипче: Се расчисти административната процедура, сега разговараме кога треба да пристигне кинеската вакцина

Филипче: Се расчисти административната процедура, сега разговараме кога треба да пристигне кинеската вакцина

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Наскоро ќе пристигнат руските вакцини, денеска има над 800 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Наскоро ќе пристигнат руските вакцини, денеска има над 800 заразени со коронавирусот

Кризниот штаб бара полициски час за Гевгелија

Кризниот штаб бара полициски час за Гевгелија

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

Новинарот Драган Ристов почина од коронавирусот

Новинарот Драган Ристов почина од коронавирусот

Регистрирани се 843 заразени со корона, а од 11 починати најмладиот има 39 години

Регистрирани се 843 заразени со корона, а од 11 починати најмладиот има 39 години

НАДЛЕЖНИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Истечените пасоши на дијаспората ќе важат до крајот на 2021 година

НАДЛЕЖНИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Истечените пасоши на дијаспората ќе важат до крајот на 2021 година