16 Октомври, 2019
0.0237

Помпео пред посетата на Македонија: Со Црна Гора потпишавме историски договор за воени возила

Објавено во: Балкан 04 Октомври, 2019

Мајк Помпео, државниот секретар на САД, кој денеска е во посета на Црна Гора и Македонија, во Подгорица по средбата со црногорскиот премиер Душан Марковиќ напомена дека двете земји потпишале историски договор за набавка на воени возила од 36 милиони долари.

„Со задоволство можам да објавам дека минатата недела беше потпишан најголемиот договор во историјата на набавка на воена опрема меѓу нашите нации, вреден 36 милиони евра, за испорака на лесни воени возила“, рече Помпео.

По попладневната посета на Македонија, тој утре заминува за Атина, каде ќе се потпише билатерален договор за одбранбена соработка помеѓу Грција и САД за време на неговата посета.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

(ВИДЕО) Макрон не се откажува од реформите, а Рама вели дека ново сонце ќе изгрее

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

НАЦИ-СКАНДАЛ БО БУГАРИЈА: Бојко Борисов побара итна оставка

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

Пицула кажа која земја од регионот следна ќе се приклучи на ЕУ

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

ВУЧИЌ ЗАГРИЖЕН: Белград побарал Западот да не ги поддржува Албанците во нивните „болни цели“

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

Дендиас: Преспанскиот договор треба да се толкува

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

ВОНРЕДНА СРЕДБА: Шокантна одлука на Православната грчка црква за украинската

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

(18+) МОРБИДНА ГЛЕТКА НА МЕСТОТО НА ЗЛОСТОРОТ: Момче обесено, девојка во локви крв во Србија

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев; Следниот состанок со Вучиќ и Рама на 10 ноември во Охрид

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ

Заев и Рама рано по сабајле кај Вучиќ