27 Септември, 2023
0.0327

ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР ИВО ИВАНОВСКИ ИМА НОВА ВИСОКА ФУНКЦИЈА - станува извршен директор на новата компанија на А1 Телеком

Објавено во: Економија 19 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

По седум години поминати во австрискиот телекомуникациски гигант А1-Телеком, а во последните шест како директор на секторот за меѓународни односи и ЕУ-регулативи во оваа компанија, Иво Ивановски ја презема функцијата извршен директор на новосоздадената компанија EuroTeleSites AG која ќе оперира со базните станици.

Групацијата А1 Телеком Австрија во текот на минатата недела потврди дека ќе го одвои бизнисот со базните станици од својата компанија, за што и ја создава посебната компанија, EuroTeleSites, и ќе ја котира компанијата на Виенската берза, почнувајќи од неделава.

-Во јуни, бордот на компанијата го назначи Иво Ивановски за извршен директор и Ларс Мосдорф за финансиски директор на EuroTeleSites AG, откако договорот беше официјализиран, објави компанијата.

Иво Ивановски кој беше дел од владиониот кабинет на екс-премиерот Никола Груевски, од 2008 до 2015 година раководеше со Министерството за информатичко општество и администрација, а откако ги напушти политичките води, неговиот професионален пат го врати во бизнисот со телекомуникациите и конкретно како еден од раководните кадри во Групацијата А1 Телеком Австрија.

Ова со јавноста го сподели и самиот Ивановски на својот Linkedin профил.

-После 7 години со А1 Телеком Австрија Групацијата, време е да се продолжи понатаму. Беше прекрасен период, исполнет со возбуда, радост и предизвици, објави Ивановски.

Тој вели дека на 22 септември 2023 година во 9:00 часот по средноевропско време на Виенската берза, ја претставуваат спин-оф компанијата EuroTeleSites AG.

-Продолжувам во новата компанија со мојата нова улога како извршен директор.

Ви благодарам Алехандро Платер и Томас Арнолднер за постојаната поддршка, лидерство и пријателство.

Благодарност на A1 Тимот за напорната работа и посветеноста на проектот Златна ера. Беше привилегија да се работи со такви едуцирани професионалци.

Ви благодарам América Móvil и ÖBAG за номинацијата. Почестен сум!, напиша Ивановски на својот профил на Linkedin.

Одлуката за одвојувањето доби јавна поддршка од двата најголеми акционери на А1: América Móvil и државниот австриски инвестициски фонд ÖBAG во февруари.

„Одвојувањето на базните станици од телекомуникацискиот бизнис ќе овозможи поефикасна распределба на капиталот и поголем капацитет на Телеком Австрија да ги прошири своите севкупни инвестициски планови“, посочија од América Móvil уште во февруари.

„América Móvil“ има мнозински удел во А1, со 51 процент, додека ÖBAG има 28,42 проценти од бизнисот.

А1 Телеком со седиште во Виена е европска единица на América Móvil и обезбедува дигитални услуги и комуникациски решенија под брендот А1 на околу 27 милиони корисници во Австрија, Бугарија, Хрватска, Белорусија, Словенија, Северна Македонија и Србија.

Трансакцијата вклучува 12.900 мобилни кули низ седум земји, при што акционерите добиваат акции во новата компанија пропорционално на нивните постоечки акционери.

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

„Десфа“ е избрана за надзорник на изградбата на гасоводот помеѓу Македонија и Грција

„Десфа“ е избрана за надзорник на изградбата на гасоводот помеѓу Македонија и Грција

ПРАЗНИТЕ КЕСИ НЕ СЕ ПОЛНАТ НИТУ СО НАМАЛЕНИ ЦЕНИ: Граѓаните негодуваат, повтинувањата се минорни

ПРАЗНИТЕ КЕСИ НЕ СЕ ПОЛНАТ НИТУ СО НАМАЛЕНИ ЦЕНИ: Граѓаните негодуваат, повтинувањата се минорни

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

Турската лира колабира во однос на доларот

Турската лира колабира во однос на доларот

Пијалоците од утре поевтинуваат за 10 отсто

Пијалоците од утре поевтинуваат за 10 отсто

Владата ги ограничи профитните маржи за овошјето и зеленчукот

Владата ги ограничи профитните маржи за овошјето и зеленчукот

Македонија2025 собра 1,3 милиони долари на гала вечера во Чикаго – македонската дијаспора со поддршка за развој на лидерство, едукација и македонските бизниси

Македонија2025 собра 1,3 милиони долари на гала вечера во Чикаго – македонската дијаспора со поддршка за развој на лидерство, едукација и македонските бизниси

ПОЧНАЛА БЕЗ КУНА ВО ЏЕБОТ, А ДЕНЕСКА ПРОИЗВЕДУВА 120 ИЛЈАДИ ЛИТРИ ПИВО ГОДИШНО - успешна приказна на една задруга

ПОЧНАЛА БЕЗ КУНА ВО ЏЕБОТ, А ДЕНЕСКА ПРОИЗВЕДУВА 120 ИЛЈАДИ ЛИТРИ ПИВО ГОДИШНО - успешна приказна на една задруга

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ГРАДИ 400.000 НОВИ СТАНОВИ ГОДИШНО, 100.000 ЌЕ БИДАТ СОЦИЈАЛНИ: Владата инвестира 45 милијарди евра

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ГРАДИ 400.000 НОВИ СТАНОВИ ГОДИШНО, 100.000 ЌЕ БИДАТ СОЦИЈАЛНИ: Владата инвестира 45 милијарди евра