24 Јуни, 2018
0.3916
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Посета на „Тигрите“ му донесе тешки обвинувања на ДУИ

Објавено во: Анализа 24 Октомври, 2017

Во албанскиот политички блок во Македонија се води многу пожестока битка помеѓу двете најсилни струи, односно меѓу коалицијата БЕСА и Алијанса за Албанците и ДУИ. Најнови тактики на коалицијата против Ахмети е да се прикаже како „слуга“ на СДСМ и дека се покорил на нивните политики без притоа да кажат дека Села, Таравари, Касами и останатите или се дел од Владата или се дел од мнозинството во Собранието и заеднички носат одлуки со премиерот Заев. 

Најнов „скандал“ според приврзаниците на коалицијата меѓу БЕСА и Алијансата е посетата на заменик министерот Нухуу кој заедно со повеќе високи полициски функционери Албанци го посетија музејот на паднатите борци на специјалната полициска единица „Тигри“. 

Нихиу и полициските функционери кои се дел од ДУИ заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го посетија музејот па токму тоа за тврдокорните Албанци било голем проблем и наводно предавање на идеалите на УЧК кои Ахмет дал завет дека ќе ги застапува.

Тешки небулози и ширење на безобразен национализам, па дури се споменува и Диво Насеље каде учествуваа Тигрите. Да ги потсетимеа албанските националисти дека таму загинаа 9 припадници на МВР од кои не сите беа членови на специјалната единица и не сите беа етнички Македонци, но очигледно во екот на кампањата може да се спуштат сите стандарди и да се употребат сите ниски удари за дискредитација на политичкиот противник.

Нихиу исто така да потсетиме дека беше еден од клучните актери кој на Крвавиот четврток со група на специјалци од кои голем дел и од „Тигрите“ кои му одговорија на неговата команда, а не на Митко Чавков шефот на оперативниот штаб, успеа да издејствува полициска акција за евакуација на нападнатите и повредени пратеници и новинари и да спречи поголемо крвопролевање, но очигледно националистите го заборавија овој факт за екс министерот и актуелен заменик министер за внатрешни работи.

Можеби ќе ве интересира

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?