20 Јуни, 2024
0.0290

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

Објавено во: Економија 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Норвешката телекомуникациска компанија Теленор објави дека Бенедикт Шилдбред Фасмер од 1 декември ќе биде нов извршен директор на компанијата.

Фасмер моментално е извршен директор на SpareBank, а претходно беше извршен потпретседател на групацијата во осигурителната компанија Fremtind Forsikring и шеф на корпоративното банкарство во DNB Bank. Покрај тоа, таа има значително искуство на пазарите на капитал, вклучително и приватен капитал, корпоративни финансии во неколку банки, вклучително и Ситибанк, додека нејзиното искуство во управниот одбор вклучува служење како претседател на берзата во Осло, член на надзорниот одбор на Централната банка на Норвешка и член на одборот на апликацијата за плаќање Vipps. Бенедикт е од Берген, Норвешка, омажена е и има две деца, објави Теленор.

Норвешкиот телекомуникациски провајдер рече дека сегашниот извршен директор Сигве Бреке има договор според кој тој ќе се пензионира на крајот на 2024 година. Бреке ја имаше оваа улога повеќе од девет години.

„Се чувствувам неверојатно привилегирана што добив можност да го водам Теленор, кој е во класа за себе кога станува збор за профитабилен раст и искуство на клиентите во европската телеком индустрија. Работам на дигитални иновации и трансформација веќе две децении, а според мене, банкарската и телекомуникациската индустрија се соочуваат со слични нарушувања. Со нетрпение очекувам да придонесам за континуиран раст и фокусирање на клиентите во Теленор“, рече Бенедикт Шилдбред Фасмер.

Бонитет.ком

Фото: EPA

Можеби ќе ве интересира

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

СЛОВЕНИЈА ВО ВРЕМЕТО НА НЕЗАВИСНОСТА И ДЕНЕС: Нивниот БДП сега е шестпати поголем

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

„МИСЛИШ ЛИ ДЕКА СУМ ЛУД“ - прашање поради кое вреди да се чита за Илон Маск

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

АКО Е ЗА НАША УТЕХА, ЛЕБОТ ПОСКАПЕ И ВО СРБИЈА - образложението е исто: Повисока цена на суровината

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

МИНИМУМ ИЛЈАДА ЕВРА ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ: Рипна износот на синдикалната кошница за само еден месец, еве колкава е таа за јуни

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ВОВЕДУВА ЦАРИНИ ЗА ЈАЈЦА И ОВЕС ОД УКРАИНА - веќе е достигнат лимитот

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ВОВЕДУВА ЦАРИНИ ЗА ЈАЈЦА И ОВЕС ОД УКРАИНА - веќе е достигнат лимитот

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

МТЕЛ ПРЕГОВАРА ЗА КУПУВАЊЕ НА ЛАЈКАМОБАЈЛ - фирмата ќерка на српски Телеком сака да го шири деловното работење на македонскиот пазар

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Само модата никогаш не излегува од мода! Кои се омилените модни продавници во кои лани потрошивме над 134 милиони евра?

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар